Revma pojmenovává několik revmatických onemocnění týkajících se pohybového aparátu. Zajímavostí je, že ženy trpí touto nemocí až třikrát častěji než muži. A co je ještě zajímavější? Mnozí ani netuší, že kouření zvyšuje riziko vzniku revmatu. Co všechno byste o ní měli vědět?
1. Revma je autoimunitní onemocnění
Váš imunitní systém , který by měl chránit vaše tělo před škodlivými patogeny, se v případě revmatu zaměří na vlastní tkáně . Konkrétně na synovi, která obaluje klouby. V důsledku toho dochází k zánětu , otokům, bolestem a ztuhnutí kloubů. Může mít zánětlivou i nezánětlivou formu. Běžnými revmatickými onemocněními jsou revmatoidní artritida, osteoporóza, dna či osteoartróza.
2. Revma – příznaky jsou specifické
Mezi klasické příznaky revmatu patří bolestivé a ztuhlé klouby , které se vyskytují i při osteoartróze. Revmatoidní artritida má řadu jedinečných příznaků.
Jak se projevuje revma na rukou?
Často začíná na prstech a postihuje čtyři nebo více malých kloubů . Příznaky jsou symetrické, postihuje stejné klouby na obou stranách a projevuje se jako ranní ztuhlost , která trvá hodinu nebo déle. Pro srovnání, osteoartróza způsobuje ranní ztuhlost, která obvykle trvá do 30 minut. Revmatoidní artritida však nepostihuje jen klouby, ale celý imunitní systém . Napadá i jiné části těla – plíce, srdce, krev i oči.
Mezi běžné příznaky revmatu patří:
- únava, slabost, nechutenství, hubnutí, psychická nepohoda,
- spánkové problémy,
- zvýšení tělesné teploty
- kožní problémy,
- zánětlivé cévní problémy,
- bolesti svalů,
- bolesti břicha, zažívací problémy,
- ztuhlé klouby,
- bolest, otok, zánět a zarudnutí kloubů,
- omezená pohyblivost,
- citlivost nebo deformace kloubů.
3. Revma – co pomáhá z klasické medicíny?
Jelikož vlivem revmatu se deformují klouby , léky jsou nezbytnost. Chronický zánět totiž vede k postupnému poškozování kostí. Existují však nové léky, které dokáží tento proces zastavit a klouby ochránit.
4. Při revmatu je třeba dodržovat zdravý životní styl. Jaká jsou doporučení a co zhoršuje revma?
Správná výživa: jezte celozrnné produkty, ovoce, zeleninu, mořské ryby a nízkotučné mléčné výrobky, které pomáhají zmírnit zánět a podporují celkovou vitalitu. Naopak omezte zpracované potraviny, které obsahují mnoho nasycených tuků, cukrů a sodíku.
- Stop kouření: kouření zvyšuje riziko vzniku revmatoidní artritidy a také může zhoršovat její průběh.
- Omezení alkoholu: nadměrné pití může interagovat s léky na revma a způsobovat vedlejší účinky.
- Dobrý spánek: snažte se o kvalitní spánek, aby tělo mohlo správně fungovat a regenerovat se.
- Pracujte se stresem: chronický stres může přispět ke zhoršení příznaků revmatu. Vyzkoušejte hluboké vědomé dýchání, meditaci či jógu.
- Pravidelné návštěvy lékaře: nepodceňujte pravidelné návštěvy svého revmatologa a doporučené léčebné plány. Pokud zatím nemáte potvrzeno toto onemocnění, navštivte jej, provede komplexní diagnostiku a spolehlivý test na revma.
- Podpora kloubů: používejte rukavice na podporu kloubů, ortopedické vložky či ortézy (po konzultaci s lékařem), abyste zmírnili tlak na klouby.
5. Cvičení by se mělo stát vaší denní rutinou
Pravidelný pohyb může pomoci zmírnit bolest , zlepšit flexibilitu a posílit svaly kolem postižených kloubů. Doporučuje se chůze, plavání a cvičení ke zlepšení flexibility a síly . Nadměrná hmotnost zvyšuje tlak na postižené klouby, zejména kolenní a bederní.
Vyzkoušejte masáž kloubů za pomoci přírodních olejů
Příznaky revmatu můžete zmírnit i svépomocí . Pomoci mohou i Bellmedi oleje . Mezi oblíbené pomocníky, kteří jsou ověřeni hlavně stovkami recenzí našich zákazníků patří: olej z černého kmínu , ricinový, hořčičný , moringový nebo nimbový olej . Uvolňující působí i měsíčkový či eukalyptový olej .
Trápí vás nebo vašeho blízkého revmatismus? Pošlete mu tento článek. ♥️