Blog

Aromaterapie a lepší spánek: Spěte lépe s voňavými oleji

Pojem aromaterapie pro vás jistě není žádnou novinkou. Avšak víte, jak může ovlivnit kvalitu vašeho spánku? Ať už vás trápí přerušovaný spánek, problém s usínáním nebo večerní neklid, prozradíme vám, jak se uklidnit pomocí uvolňujících esenciálních olejů.

Co je aromaterapie?

Aromaterapie je alternativní léčebná metoda, která využívá esenciální oleje z rostlin k podpoře fyzického a psychického zdraví. Tyto silné přírodní extrakty se využívají k mnoha způsobům – od zmírnění stresu a úzkosti přes zlepšení trávení až po podporu imunitního systému.

Aromaterapie, lepší spánek a esenciální oleje

Aromaterapie se v posledních letech stává populární metodou pro podporu kvalitnějšího a hlubšího spánku. Není se čemu divit – každodenní stres a uspěchaný život nám často nedají spát.

Díky svému uklidňujícímu účinku esenciálních olejů se můžete rychle dostat do pohody a zmírnit stres a úzkost, které jsou často hlavními příčinami nespavosti. Doporučujeme na to myslet už v zárodku problému, neboť bez kvalitního spánku vás mohou lapit mnohem horší psychické potíže než jen stres a nervozita.

Nemluvě o fyzických potížích, jako je narušení imunity. Jednoduše, na kvalitním spánku to všechno stojí.

Tipy na nejlepší esenciální oleje pro lepší spánek

Existuje několik olejů, které jsou obzvláště účinné v této oblasti:

  • Levandulový olej: pravděpodobně nejznámější esenciální olej pro zlepšení spánku. Levandule má silné uklidňující a relaxační účinky, které vás večer příjemně naladí na sladké sny. Nazvali bychom ho dokonce jako „esenciální zázrak“.
  • Olej z bergamotu: o tomto citrusovém oleji se říká, že má antidepresivní účinky, podporuje relaxaci a zlepšuje náladu. Pomůže nejen večer, ale také ráno, pokud vás trápí žaludeční nervozita.
  • Mandarinkový olej: působí mimořádně uklidňujícím dojmem, stimuluje psychiku, uvolňuje a zklidňuje, zmírňuje nervové napětí a podporuje klidný spánek.
  • Meduňka: jeho sladká, teplá vůně pomáhá uvolnit napětí a uklidnit mysl, připravujíc tak tělo na hluboký a odpočívající spánek. Tato esenciální olejová směs nejen stimuluje relaxaci, ale také pomáhá vyvolat pocit klidu a harmonie, čímž podporuje přirozený spánkový cyklus.

Jak používat esenciální oleje na podporu spánku

  1. Přidejte pár kapek do difuzéru nebo aromalampy, který umístíte blízko postele.
  2. Do rozprašovače nalijte vodu a přidejte několik kapek oleje. Protřepejte a poté osvěžte vzduch v místnosti nebo směs nastříkejte na polštář.
  3. Můžete také použít jako olej do koupele, například levandulový nebo majoránka.
  4. Čas od času si dopřejte olejovou masáž s voňavými esencemi jako bergamot nebo ylang-ylang.

Upozornění: Ujistěte se, že používáte čisté a kvalitní esenciální oleje. Při aplikaci na pokožku byste je měli vždy zředit s nosným olejem (kokosovým nebo mandlovým).

Aromaterapie nejen opantá vaše smysly, jedná se o dobrý nástroj pro podporu kvalitnějšího a hlubšího spánku. Zařaďte jejich použití do vaší večerní rutiny a nalaďte se na ničím nerušený spánek.

Samozřejmě, bez koukání do mobilu či televize. To kvalitnímu spánku vůbec neprospívá. Vezměte si raději knihu do ruky a pusťte si relaxační hudbu. Přejeme vám dobrou noc a sladké sny! 🌛

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *