Blog

Jak se zbavit bradavice: Tradiční i alternativní léčba

Tlačí vás na patě bradavice? Nebo se vám zjevila na jiné části těla? Můžete jít k dermatovenerologovi, ale také zkusit domácí recepty. Přestože jsou bradavice běžným a většinou neškodným kožním problémem, nenechte je volně se rozšiřovat. Nejenže jsou nevzhledné, ale také mohou bolet a přerůst do větších rozměrů. Zastavte je už v zárodku!

1. Rychlá a účinná kryoterapie

Co na bradavice? Kožní lékař vám s největší pravděpodobností doporučí zmrazení, což je běžná metoda. Tato technika zahrnuje aplikaci extrémně studeného dusíku na bradavici, což způsobí její odumření a následné odpadnutí.

Aplikace dusíku může mírně bolet a někdy je nutné ji opakovat, aby si byl lékař jistý, že po bradavici nezůstal ani kořínek. Bohužel mnohé čekárny jsou přeplněné pacienty, tak se lidé trpící bradavicemi často uchýlí ik jiným metodám.

2. Salicylová kyselina k odstranění bradavice

Pokud se lékařům vyhýbáte, můžete si pomoci kyselinou salicylovou, která je dostupná ve formě krémů, gelů a náplastí. Je však třeba trochu trpělivosti. Vyžaduje pravidelnou aplikaci, obvykle jednou denně, po dobu několika týdnů nebo měsíců.

Salicylová kyselina pomalu odlupuje vrstvy bradavice, čímž postupně zmenšuje její velikost dokud úplně nezmizí. Je důležité chránit okolní kůži před podrážděním, které může způsobit. Dejte si pozor, abyste přípravek nenanesli na zdravou kůži.

3. Laserová terapie

Laserová terapie je další možnost, jak odstranit bradavice, které jsou odolné vůči jiným metodám léčby. Při této metodě se používá intenzivní světlo ke zničení krevních cév, které drží bradavici při životě. Laserová terapie obvykle působí okamžitě, avšak může způsobovat více bolesti a rovněž je zapotřebí delší dobu k zahojení ošetřeného místa.

4. Chirurgické odstranění je poslední možnost

Pokud s bradavicemi bojujete hlava-nehlava a stále vám nedají klid, lékař vám může doporučit chirurgické odstranění. To zahrnuje výřez bradavice skalpelem nebo pomocí elektroakustiky (spálení bradavice elektrickým proudem).

Tento postup vyžaduje lokální anestezii a může zanechat jizvu, proto se obvykle jedná o poslední možnost.

Potřebujete vědět o bradavicích víc? Jak vznikají, proč vznikají, kde se nejčastěji vyskytují? Náš článek o bradavicích vám odpoví na všechny otázky!

5. Domácí a přírodní léčby: Alternativní přístupy

Existuje také mnoho domácích a přírodních léčebných metod, jako je použití jablečného octa, čajovníkového oleje nebo česneku. Tyto metody mohou být méně účinné a vědecké důkazy o jejich účinnosti jsou omezené, ale ze zkušeností lidí se považují za ověřené.

Vždy je však důležité být opatrný a před použitím těchto přístupů se poradit s lékařem, aby se předešlo možným kožním reakcím nebo jiným komplikacím.

Odstranění bradavice pomocí česneku

Česnek obsahuje síru, která má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Tyto účinky mohou pomoci při zabíjení viru, který způsobuje bradavice.

K odstranění bradavice pomocí česneku postupujte následovně:

  1. Oloupejte jeden stroužek česneku a nakrájejte jej na tenké plátky.
  2. Přiložte plátky česneku na bradavici a přilepte je leukoplastem.
  3. Nechte česnek působit několik hodin nebo přes noc.
  4. Ráno odstraňte leukoplast a opláchněte bradavici vodou.

Alternativní způsoby použití česneku k odstranění bradavic:

  • Vymačkejte šťávu z česneku a aplikujte ji na bradavici pomocí vatového tamponu.
  • Rozmixujte česnek na pastu a naneste ji na bradavici.

Česnek může způsobit podráždění pokožky. Pokud se u vás vyskytne podráždění, přestaňte jej používat. Popřípadě můžete sáhnout již po připraveném 100% česnekovém oleji.

Odstranění bradavice pomocí jablečného octa

Kyselina octová v jablečném octě má exfoliační a protizánětlivé účinky, které pomáhají změkčit bradavici a zahubit ji. Jak používat jablečný ocet?

  1. Namočte vatový tampon do jablečného octa.
  2. Přiložte tampon na bradavici a přilepte jej leukoplastem.
  3. Nechte ocet působit několik hodin nebo přes noc a ráno odstraňte a omyjte.

Odstranění bradavice pomocí přírodních olejů

K odstranění bradavic se často využívají přírodní oleje s antibakteriálními, antivirovými a protizánětlivými vlastnostmi. Mezi nejúčinnější patří tea tree olej, měsíčkový olej, česnekový olej, nimbový olej, ricinový olej či oregánový olej (používejte zředěný).

Stačí nanést několik kapek oleje na bradavici a nechat působit pár hodin nebo přes noc. Postup je třeba pravidelně opakovat až do úplného odstranění bradavice. Před prvním použitím oleje si udělejte test na alergii na malém místě kůže.

Při podráždění pokožky olej nepoužívejte. Zda řešíte, jak odstranit bradavice na krku, nebo jiném místě, pamatujte, že léčba může trvat týdny až měsíce a v případě neúspěchu se doporučuje vyhledat lékaře.


Užitečné
oleje na bradavice naleznete také v naší nabídce. Pokud potřebujete poradit, jsme tady pro vás. ♥️

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *