Blog

Ach, ty papilomy: co to je, jak vznikají, jak je odstranit?

Máte také na těle, nebo dokonce na obličeji malé či větší kožní výrůstky a snižují vám sebevědomí? Pravděpodobně se jedná o papilomy, které mohou postihnout lidi všech věkových kategorií. V tomto článku se blíže podíváme na to, jak papilomy vypadají, jak vznikají a jaké jsou jejich různé typy.

Co jsou papilomy?

Papilomy jsou malé nezhoubné výrůstky na kůži, které se mohou vyskytovat prakticky na jakémkoli místě na těle. Barva, tvar a struktura těchto výrůstků se obvykle liší v závislosti na konkrétním typu viru HPV.

Obvykle nezpůsobují lidem problémy, ale problémem je, pokud se vyskytují na citlivých místech, která jsou neustále v kontaktu s oblečením. Některé papilomy jsou ploché a hladké, zatímco jiné mohou více vyčnívat. Jejich barva může být od světle žluté přes hnědou až po tmavě červenou. Ačkoli se nejedná o závažný zdravotní problém, jde o estetickou vadu.

 

Jak vypadají papilomy: existuje více typů.

Papilomy se tvoří na vrchní části kůže a lidé mají tendenci si je plést s bradavicemi. Jejich velikost se pohybuje od 1 mm do 2 cm. Některé jsou nenápadnější a člověk o nich nemusí ani vědět, jiné mohou způsobovat nepříjemné pocity. 

 

Typy papilomů:

  • ploché – mají barvu kůže, hladký povrch a mírně vystupují nad kůži,
  • špičaté – tvoří se zpravidla na genitáliích (známé jako genitální bradavice),
  • filiformní – jsou podlouhlé a visí na tenké stopce,
  • bradavičnaté – nejvíce se podobají bradavicím, vystupují 1-2 mm nad povrch kůže,
  • papilomy prsu – tvoří se v mléčných žlázách, k jejich diagnostice se používá ultrazvuk.

Jak rozeznat papilom od bradavice

Bradavice se vyskytují zejména na nohou, rukou, loktech nebo obličeji, papilomy na krku, genitáliích, krku, hrudníku, zádech nebo v podpaží. Papilomy na rozdíl od bradavic nemají zřetelné okraje a nejsou hladké.

Jak vznikají papilomy?

Papilomy jsou způsobeny infekcí HPV (lidským papilomavirem). Snadno se přenáší přímým kontaktem s kůží nakažené osoby nebo prostřednictvím sdílených ručníků či cvičebních matrací. Pozor je třeba dávat také při nechráněném pohlavním styku. 

 

HPV má téměř každý, ale jen málo lidí se jím nakazí. Imunita si s ním obvykle poradí, ale ne u každého. Když se virus dostane do kůže, může způsobit rychlý růst kožních buněk, což vede ke vzniku papilomů.

 

Jak zjistíte, zda je vaše tělo náchylné k papilomům?

  • Máte oslabenou imunitu,
  • máte metabolické onemocnění,
  • máte sklony k promiskuitě,
  • prodělali jste nebo proděláváte pohlavně přenosné onemocnění,
  • trpíte dlouhodobým stresem,
  • máte chronické endokrinní onemocnění nebo problémy s trávicím systémem.

 

Hledáte přírodní lék na papilomy? Vyzkoušejte toto trio olejů 

Na internetu najdete spoustu rad, jak se zbavit papilomů. Lidé v diskusích doporučují svázat papilom vlasem nebo tenkou nití, přiložit na něj vlaštovičník nebo jablečný ocet. Lékař by spíše doporučil chirurgické odstranění nebo tekutý dusík. 

 

Varování: Pokud jsou výrůstky bolestivé, krvácejí nebo změnily barvu, velikost či tvar, vyhněte se domácím receptům, mohli byste si ublížit. V takovém případě vám nejvíce pomůže dermatolog.  

 

Mnohým se osvědčila také trojice našich přírodních olejů – tea tree olej, česnekový olej a nimbový olej. Jedná se o špičkové pomocníky při kožních problémech. Kromě kožních výrůstků je ve své domácí přírodní lékárničce najdete také na akné, bradavice, lupy, lupénku a afty.

Kožní problémy, o kterých se nemluví.. nebo?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *