Uncategorized

Proč vznikají křečové žíly?

Křečové žíly postihují miliony lidí na celém světě. Přestože se mohou zdát pouze jako estetický problém, často jej doprovází bolesti, komplikace a nepohodlí. Pojďme se tedy podívat na to, proč vlastně vznikají křečové žíly a jaké jsou možnosti jejich léčby a prevence. 

Co jsou křečové žíly?

Křečové žíly jsou rozšířeny vystouplé žíly, které se nejčastěji objevují na nohou . Normální žíly mají chlopně, které regulují tok krve zpět k srdci, přičemž zabraňují zpětnému toku krve směrem dolů. Když tyto chlopně nefungují správně, krev se začne hromadit , což způsobuje vznik nevzhledných žil modré, zelené nebo fialové barvy. Tento problém výrazně snižuje sebevědomí člověka a brání mu obléct si například krátké kalhoty či sukni. 

Křečové žíly a jejich příčina: Opravdu je zapříčiňuje nošení podpatků?

Pokud jste žena a bez podpatků se nepohnete ani na krok, určitě jste vám už někdo řekl, že dříve či později vaše nohy „ ozdobí” křečové žíly . Je to opravdu tak nebo jde o mýtus? Samotné nošení podpatků přímo nevede ke vzniku křečových žil . Nicméně, podpatky ovlivňují mechaniku chůze a způsob, jakým svaly v nohou fungují, což může mít nepřímý vliv na krevní oběh v dolních končetinách.

Pokud jde o mechaniku nohou, lýtkové svaly jsou vlivem podpatků více napnuté a méně efektivně pumpují krev zpět k srdci . Pokud nejsou svaly lýtek aktivní a efektivní, může se v žilách dolních končetin hromadit více krve.

Ve skutečnosti je to s křečovými žilami mnohem komplikovanější a za jejich vznikem stojí více faktorů: Mezi nejčastěji patří:

  • genetika – pokud vaši příbuzní trpěli křečovými žilami, je pravděpodobné, že i vy je budete mít.
  • věk – vlivem stárnutí se chlopně v žilách oslabují, což může vést ke vzniku křečových žil.
  • pohlaví – ženy jsou náchylnější ke vzniku křečových žil, částečně kvůli hormonálním změnám během menstruace, těhotenství nebo menopauzy.
  • těhotenství – zvýšený objem krve v těle během těhotenství může způsobit rozšíření žil. Navíc, rostoucí děloha může tlačit na žíly v pánvi. 

Křečové žíly v mladém věku – je to možné?

Přestože si mnozí myslí, že křečové žíly postihují jen starší lidi , není to pravda. Trápí i mladé . Kromě genetické predispozice či hormonálních změn jsou spouštěči dlouhodobé stání, sezení nebo úrazy nohou. 

Jak předcházet křečovým žilám a jak je léčit?

  • kompresní podkolenky na křečové žíly : tyto speciálně navržené punčochy podporují cirkulaci krve a předcházejí zhoršení křečových žil.
  • vitaminy na křečové žíly : vitamin C a E mohou podporovat zdraví cév a zmírnit příznaky křečových žil.
  • pohyb : pravidelné cvičení zlepšuje krevní oběh a snižuje riziko vzniku křečových žil.
  • vykládání nohou : zvedání nohou nad úroveň srdce několikrát denně může pomoci zmírnit otok a příznaky spojené s křečovými žilami.

Co je dobré pro křečové žíly?

V raných stádiích křečových žil mohou pomoci výše uvedené rady. Kromě toho je třeba dbát na správnou výživu s obsahem vitamínů podporujících zdraví cév. Do stravy doporučujeme zařadit olivový olej, ořechy a semena, celozrnné obiloviny, luštěniny, tmavou čokoládu, čaje (zelený, jírovec koňský, gotu kola, měsíček, třezalka tečkovaná), česnek.  

Přírodní oleje na křečové žíly – udělejte si masáž

Na křečové žíly můžete vyzkoušet i jemnou masáž nohou s použitím našich skvělých 100% přírodních olejů . Jako účinní pomocníci se ukázaly:

Celou nabídku pomocníků na křečové žíly naleznete zde.

Na závěr připomínáme, že byste svůj problém měli zkonzultovat s lékařem a probrat možnosti léčby a prevence křečových žil . V kombinaci s našimi radami můžete vašim nohám a žilám zajistit pohodu a optimální zdraví. ♥️

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *