Uncategorized

Přírodní prostředky ke zmírnění bolesti při revmatu

Není žádným tajemstvím, že revma provází zánět, takže je namístě zahrnout do stravy protizánětlivé bylinky a koření. Je pravda, že samotné nebudou mít významný vliv na zmírnění příznaků revmatu. Ale díky nim si můžete stanovit protizánětlivou dietu. A možná i oživíte váš jídelníček. A co pomůže kromě potravin? Čtěte dál.

To co je revma , jaké má příznaky, příčiny a řešení jsme již podrobně sepsali v článku 5 faktů o revmatu , neváhejte si jej na úvod přečíst 🙂.

Revma: Strava plná zdraví pomůže, ale nestačí

Některé léčivé bylinky vám mohou pomoci zvládnout nebo dokonce minimalizovat nepříjemné příznaky revmatu . Nicméně je třeba si uvědomit, že nelze jimi nahradit standardní lékařskou péči o pacienty s revmatem.

Před zahájením užívání jakéhokoli přírodního doplňku se vždy poraďte se svým lékařem , protože některé preparáty mohou negativně interagovat s léky.

Pokud trpíte revmatickým onemocněním , není na škodu zkusit do jídelníčku zařadit následující byliny a potraviny.

Zázvor a revma?

Zázvor se pro protizánětlivé vlastnosti již po staletí používá v asijské medicíně a kuchyni. Je znám schopností potlačovat zánětlivé molekuly zvané leukotrieny a syntetizovat prostaglandiny, což jsou látky podobné hormonům, které způsobují bolest a zánět.

Zda si pochutnáte na zázvorovém čaji nebo si sušený či čerstvý zázvor přidáte do polévek či asijských jídel, je na vás. I ve smoothie má svoji nezaměnitelnou chuť.

Tymián

Tato voňavá bylinka má antioxidační vlastnosti a podle výzkumů i antimikrobiální a protizánětlivé účinky, které by mohly mít pozitivní účinek na revma .

Větvička čerstvého tymiánu obohatí omáčky, polévky a jídla středomořské, blízkovýchodní, italské a francouzské kuchyně. Tymián však má intenzivní chuť , proto to s ním nepřehánějte.

Med a revma

Má ho každý doma a sahá po něm zejména nyní během zimních měsíců. Bylinkový čaj ochucený pravým včelím medem je vždy dobrý nápad. Odborné zdroje tvrdí, že má antioxidační a protizánětlivé účinky . Díky tomu je často zmiňován jako přírodní pomocník na revmatoidní artritidu.

Kurkuma

Nejen zázvor, ale také kurkuma má v ayurvédě i tradiční čínské medicíně důležité místo. Jídlům propůjčuje zlatavou barvu, skvělé aroma a kromě toho pomáhá i na muskuloskeletální poruchy a artritidu . Kurkuma má silnější účinek v kombinaci s pepřem.

Revma: Co pomáhá kromě potravin?

Kromě zdravého jídelníčku je třeba se zaměřit i na ostatní aspekty, které pomáhají udržovat zdraví.

Mezi alternativní způsoby ulevení od projevů revmatu patří například akupunktura. Tato tradiční forma čínské medicíny je jedním z nejstarších přírodních léků proti bolesti. Terapeut používá malé jehly, které stimulují energii podél drah zvaných meridiány. Cílem je napravit nerovnováhu energie qi.

Ti, kteří se bojí jehel, si mohou dopřát masáž . Existuje však mnoho druhů, proto se poraďte s lékařem, který je pro vás vhodný. Pokud nemáte možnost pravidelně navštěvovat masážní salony, masáž si můžete udělat i vy sami s použitím přírodních olejů .

Pro úlevu od bolesti doporučujeme sáhnout pod hořčičném , moringovém , ricinovém či nimbovém oleji . Postižená místa můžete potřít i olejem z černého kmínu . Pro zahřátí a uvolnění svalových křečí je dobrý i tea tree , měsíčkový či eukalyptový olej .

Neméně důležité je i cvičení . Možná se vám nechce hýbat, ale měli byste. Revmu to nezhorší, právěže může zmírnit otok kloubů a bolest.

I v tomto případě byste se měli poradit s lékařem či fyzioterapeutem, které cviky jsou ideální. Pravděpodobně vám doporučí chůzi, plavání, posilování svalstva či cvičení ke zlepšení flexibility.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *