Blog

26 + 2 skvělých tipů jak použít čajovníkový olej

Olej Tea Tree se považuje za jeden z nejbezpečnějších esenciálních olejů, který lze používat na kůži. Olej Tea Tree je považován za silný léčivý přípravek a mnozí lidé jej preferují jako přírodní alternativu k některým lékům a kosmetickým produktům pro péči o pleť, které mohou obsahovat nešetrné chemikálie. V současnosti mnohé přípravky na čištění obličeje, šampony a jiné kosmetické produkty obsahují olej Tea Tree jako svoji aktivní složku.

1. Ošetření pupínků a pokožky náchylné k akné

Silné antibakteriální složky, nacházející se v oleji Tea Tree, z něj dělají vynikající volbu pro ošetření pokožky náchylné k akné. Stačí, když jen malé množství oleje pronikne do pokožky a odblokuje mazové žlázy od nahromaděného kožního mazu a odumřelých kožních buněk. Olej Tea Tree dokáže také vysušit černé tečky, pupínky a jiné vyrážky a tak postupem času zmenšit jejich velikost. Je ovšem důležité připomenout, že i když použití oleje Tea Tree může zlepšit kondici pokožky, použití příliš velkého množství oleje Tea Tree může vysušovat kůži a tím vyprovokovat tělo k nadměrné produkci kožního mazu a následně vést ke zhoršení stavu pokožky.

Můžete ošetřovat vyrážky na čele, tvářích nebo nose smícháním několika kapek čistého oleje Tea Tree v čajové lžičce s levandulovým EO a nanášet pomocí vaty. Směs je třeba ponechat na ošetřovaném místě několik hodin nebo přes noc, aby se dostavily lepší účinky.

Vyrážky na zádech, hrudi a jinde na těle ošetřujte koupelí s olejem Tea Tree. Přidejte několik kapek oleje do své pravidelné koupele, která má trvat alespoň deset minut. Tato metoda působí proti bakteriím a vede k viditelně svěží, zářící a zdravě vypadající pokožce.

2. Zesvětlení jizev

Olej Tea Tree obsahuje antioxidanty, které podporují regeneraci kožních buněk; je také mnohem levnější a je přírodní alternativou k drahým kosmetickým krémům. Pokud budete denně používat olej Tea Tree smíchaný s nosným olejem (např. hroznový, šípkový, nimbový, ostropestřečný, saflorový…) nebo sérum s olejem Tea Tree a budete masírovat jizvy touto směsí dokud se zcela neabsorbuje, docílíte zlepšení vzhledu vaší pokožky.

TIP : přidejte 1 kapku oleje z čajovníku k 1 1/2 lžičky raw medu. Masírujte postižená místa a nechte působit alespoň 15-20 minut. Jemně opláchněte studenou vodou. Dělejte to denně a časem uvidíte, že jizvy začínají blednout.

TIP : moringový olej je vynikající pro zjemnění jizev a také pomáhá oživit matnou, povislou pokožku a zlepšit vzhled jemných vrásek. V kombinaci s olejem z čajovníku je směs účinným přípravkem pro zjemnění vzhledu jizev. Vmasírujte 2 kapky oleje z čajovníku v kombinaci s několika kapkami oleje moringa do postižených míst dvakrát denně.

 3. Ošetření řezných ran a infekcí

Pokud jste se pořezali, nebo máte drobnou infekci na nekryté ráně, můžete použít olej Tea Tree v kombinaci s levandulovým esenciálním olejem. Nejdříve důkladně vypláchněte ránu vodou a poté rozpusťte dvě kapky oleje Tea Tree a levandulový olej v troše jojobového oleje, naneste na řeznou ránu a přikryjte obvazem, abyste předešli infekci.

4. Ošetření míst zanícených po holení

Místa, která se zapálí po holení, mohou být nevzhledná, nepříjemná a dokonce bolestivá, pokud zůstanou neošetřena. Naneste malé množství oleje Tea Tree na postižená místa a tento přírodní stahující přípravek zmírní podráždění způsobené holením. Můžete si potřít tato místa také levandulovou nebo rozmarýnovou květovou vodou.

5. Vyčištění a zlepšení stavu vlasů i pokožky hlavy

Přirozené terapeutické vlastnosti a čistící schopnosti oleje Tea Tree z něj činí mimořádně užitečnou přísadu do vašeho šamponu. Přidáním několika kapek oleje Tea Tree do šamponu můžete předejít nahromadění chemikálií, mazu a odumřelých kožních buněk na pokožce hlavy a důkladně vyčistit vlasy během jejich mytí.

Ke zlepšení stavu vlasů použijte hořčičný, ricinový, avokádový nebo zázvorový olej s několika kapkami oleje Tea Tree, což pomůže zlepšit hydrataci vlasů a dodá jim zdravý jas. Masírujte tuto směs do pokožky hlavy a vtírejte do celých vlasů dvakrát týdně a nechte působit alespoň třicet minut před umytím vlasů.

6. Pro zdravější vlasy

Olej Tea Tree dokáže také stimulovat průtok krve do pokožky hlavy a vlasových folikulů, což může podpořit zdravější růst vlasů . Pravidelné používání oleje Tea Tree, nebo používání šamponu/kondicionéru, případně masky s olejem Tea Tree, může zlepšit celkovou kondici pokožky hlavy a vlasů díky antibakteriálním a antiseptickým vlastnostem oleje. Pravidelné používání oleje Tea Tree ochrání pokožku hlavy před další infekcí, což povede k lepší výživě vlasových kořínků a lepšímu stavu vlasů.

7. Ošetření lupů

Lupy jsou způsobeny přirozeně se vyskytujícími mikroby na pokožce hlavy. Když jsou tyto mikroby živeny přirozeným mazem na pokožce hlavy, vzniká vedlejší produkt, který způsobuje citlivost a zánětlivou odezvu ve formě svědění a vločkové pokožky. Olej Tea Tree, použitý na pokožku hlavy ve formě šamponu s pár kapkami Tea Tree oleje nebo směsi nosných olejů (nimbový, baobabový, avokádový) může pomoci léčit suchou a svědivou pokožku hlavy.

8. Jak dezinfekce rukou

Doma si můžete připravit vlastní přírodní dezinfekční přípravek na ruce smícháním Aloe Vera, oleje Tea Tree a levandulového oleje v láhvi s rozprašovačem. Aloe Vera je prospěšné pro výživu a hydrataci pokožky a oleje působí jako antibakteriální činidla v dezinfekčním přípravku.

9. Na podporu léčby symptomů nehtové mykózy

Nehtová mykóza se objevuje jako nažloutlé nehty se zvětšenou tloušťkou a změněným tvarem. Pokud se nehty ponechají neléčené, výsledkem může být značně bolestivý stav, nepohodlí až ztráta nehtu. K udržení čistých a klidných nehtů lze použít olej Tea Tree. Naneste několik kapek ředěného oleje (např. v nimbovém oleji, makadamiový, arganový) na postižená místa. Zvýší se tím také hydrataci nehtu a okolní kůže. Díky svým antibakteriálním a antimykotickým účinkům dokáže Tea Tree olej účinně bojovat proti houbovým infekcím jako je mykóza nehtů či různé další lokální plísně.

10. K odstranění vlasových vší

Přestože dřívější studie doporučovaly olej Tea Tree jako užitečný přípravek proti vlasovým vším, vyčesávání zůstává až dosud nejefektivnějším postupem proti vlasovým vším . K odstranění vlasových vší se doporučuje použití kondicionéru v kombinaci s hustým hřebenem. Předchozí výzkumy doporučovaly, že olej Tea Tree dokáže zabít vlasové vši v zakukleném a dospělém stadiu života, jakož i snížit počet hnid, které se vylíhnou. Pokud máte vlasové vši, přidejte olej Tea Tree do šamponu, nebo smíchejte s nosným olejem. s nimbovým, který je také velmi účinný bojovník proti vším. Používejte ke zmírnění podráždění ak úlevě od svědění pokožky.

TIP : Nalijte trochu vody do hrnce, převařte v ní 10 hřebíčků a odstavte. Nechte vychladnout, poté přeceďte a nalijte „hřebíčkovou vodu“ do lahvičky s rozprašovačem. Přidejte 20 kapek tea tree oleje a můžete také trošku mátového oleje. Protřepejte. Potom nastříkejte na vlasy, ve kterých jsou vši a nechte působit.

11. K ošetření bodnutí a štípnutí hmyzem

Olej Tea Tree je vysoce účinný při ošetření bodnutí po komárech a hmyzu, protože pomáhá redukovat otok kůže. Po zředění oleje Tea Tree v nosném oleji baobabovém, hřebíčkovém, aloe vera, naneste na postižené místo, minimalizuje se svědění. Nezapomeňte zakrýt obvazem místo bodnutí nebo štípnutí, aby se olej nevypařil nebo nesetřel. Můžete opakovat ošetření postiženého místa dvakrát denně až do vyléčení.

12. Úleva při psoriáze

Olej Tea Tree může ulevit od diskomfortu způsobeného psoriázou díky svým antibakteriálním vlastnostem. Olej Tea Tree používejte v kombinaci deset kapek se dvěma polévkovými lžícemi oleje (nimbový, česnekový, pšeničné klíčky, baobabový, rakytníkový atd .) a masírujte do postižené plochy dvakrát denně. Takto se dostane do hlubších vrstev kůže a zmenší také jizvy po psoriáze.

TIP: léčivý roztok:  Ve skleněné láhvi zkombinujte 4 polévkové lžíce nimbového nebo česnekového oleje, 10 kapek uklidňujícího levandulového oleje a 20 kapek oleje z čajovníku. Dobře promíchejte. Nanášejte několik kapek tohoto léčiva na postižená místa 1-2krát denně.

léčba pokožky na hlavě: Psoriáza na pokožce hlavy může být frustrující – odlupující se vrstvy kůže, svědění a zarudnutí vám mohou způsobit podrážděnost. Dodejte svému běžnému mírnému šamponu antiseptické vlastnosti přidáním 1-2 kapek oleje z čajovníku při každém mytí, aby zmírnil zánět na pokožce hlavy.

masážní olej na pokožku hlavy: Přidejte 5 kapek oleje z čajovníku do 1 polévkové lžíce kokosového nebo jiného oleje oleje a vmasírujte do pokožky hlavy. Nechte působit přes noc.

13. Olej Tea Tree k ošetření suché kůže s ekzémem

Olej Tea Tree má antiseptické vlastnosti, které mohou ulevit od svědění kolem vyrážek a puchýřů . K ošetření suché svědivé kůže smíchejte dvacet kapek oleje Tea Tree s polovinou šálku mandlového, sójového, arganového nebo baobabového oleje. Úleva se dostaví, pokud budete jemným krouživým pohybem nanášet směs na postižená místa dvakrát denně. Pokud se ekzém vyskytuje na těle, pomůže výše uvedená koupel s olejem Tea Tree. Můžete si rozpustit bambucké máslo a do vychladlého přidat šípkový, ostropestřečný olej a vitamín E.

14. Odstranění znamének na kůži

Znamínka na kůži jsou malé výrůstky na kůži tělové barvy. Navzdory tomu, že jsou neškodné, může být obtížné odstranit je. Bylo však zjištěno, že olej Tea Tree lze použít jako účinné ošetření kožních znamének pro svoji kombinaci antiseptických, antibakteriálních a protivirových vlastností. Jednoduše naneste správně ředěný olej Tea Tree. v česnekovém a nimbovém oleji, na kožní znaménko pomocí vaty a nechat vysušit. Zjistěte, že kožní znaménko se pomalu ztrácí.

15. Úleva u neštovic

Úlevu od svědění způsobeného neštovicemi poskytne kůži půlhodinová koupel s několika kapkami oleje Tea Tree rozředěného v některém nosném oleji (mandlová, meruňková, baobabová) . Jelikož jejich původcem je herpetický virus, potírání puchýřků vatovou tyčinkou namočenou v neředěném Tea Tree oleji, nebo alkoholovém roztoku, pomáhá při zvládnutí tohoto nepříjemného onemocnění. Tlumí svědění, zabraňuje infikování vyrážek a tím i předchází vzniku jizev po nich.

16. Herpes a afty

Při prvním náznaku blížícího se oparu, jako je škubání na rtu a začínající otok, poklepávejte postižené místo neředěným Tea Tree olejem každé 2 hodiny, případně smíchejte s trochou alkoholu . vodkou . Pokud zasáhnete včas, tea tree olej si poradí s viry a zabrání rozvoji herpetické vyrážky. Při rozvinutém stadiu urychlí aplikace oleje ústup problémů .

Vatovou tyčinkou si pomůžete také při bolavých aftách v ústech, případně můžete ústní dutinu vyplachovat olejem zředěným ve sklenici vlažné vody . Pomáhá i při otocích dásní a může se používat také jako ústní voda.

RECEPT NA DOMÁCÍ PŘÍRODNÍ ÚSTNÍ VODU : 1 šálek destilované vody, 1 lžíce himálajské růžové soli, 1 lžíce jedlé sody, 8 kapek Tea Tree oleje (popřípadě EO máta). Smíchejte všechny přísady v nádobě a důkladně promíchejte. Před každým použitím dobře protřepejte. Proplachujte 1 až 2 čajové lžičky této směsi v ústech asi minutu, poté vyplivněte a vypláchněte vodou.

17. Nachlazení a bolest v krku

Tea Tree olej má protizánětlivé účinky, díky čemuž poskytuje úlevu od nachlazení a zároveň dokáže zmírnit zánět a ulevit od bolesti v krku. I proto se používá například při problémech, jako je zánět dásní či bolest zubů.

Pokud vás postihly bolesti v krku, snadno si připravíte účinné kloktadlo. Do lžičky medu nakapejte 5 kapek tea tree, rozmíchejte v 0,75 dl vlažné vody a kloktejte několikrát denně.

18. Rýma

Při rýmě je velmi účinné inhalování oleje z Tea Tree pomocí aromalampy nebo z nádoby s horkou vodou . Kromě pozitivního upokujujícího vlivu na dýchací cesty účinné látky zároveň ničením virů ve vzduchu dezinfikují prostor místnosti.

Zvlhčování a podpůrné hygieny nosu při nachlazení dosáhnete přidáním 4 kapek olejíčku tea tree do 25 ml nosního spreje Vincentka (může se i inhalovat přes difuzér). Před každým použitím dobře protřepejte a aplikujte 4 vstřiky do každé nosní dírky.

Dětem pomůžete a ulevíte, pokud do mandlového nebo meruňkového oleje přidáte tea tree olej. Na polévkovou lžíci postačí 1-2 kapky. Touto směsí poté pomocí vatové tyčinky čistěte nosní dírky.

19. Uklidní infekci nosních dutin

Pokud máte ucpaný nos, uvařte si vodu a kápněte do ní pár kapek tea tree oleje. Vezměte si ručník, přikryjte si hlavu nad hrncem a začněte inhalovat . Zhluboka vdechujte a vydechujte, obě nosem, asi 5 až 10 minut. Uvidíte, že to pomůže.

20. Gynekologické záněty a svědění

Významnou vlastností oleje tea tree je schopnost účinně bojovat s kandidou albicans. Ta je nejběžnějším původcem gynekologických obtíží . Při prvních příznacích vaginálního diskomfortu, před aplikací do pochvy je třeba Tea Tree olej zředit. Aplikace nezředěného čajovníkového oleje na intimní partie vám přivodí intenzivní pálení, štípání a zarudnutí sliznic.

Postup 1: 2 kapky čajovníkového oleje smíchejte s 1 kávovou lžičkou panenského kokosového oleje. Zaveďte čistým prstem do pochvy 2 – 3x denně (ráno a večer před spaním).

Postup 2: menstruační tampon z biobavlny namočte do léčivého přípravku (cca 1 čajovou lžičku kokosového oleje se 3-4 kapkami čajovníkového), zaveďte do pochvy a nechte působit 3 – 4 hodiny. Opakujte 3 dny po sobě 2-3x denně (ideální ráno a večer). Olej přináší rychlou úlevu, neštípe, ochlazuje podrážděné sliznice a působí anitsepticky. Ve fázi akutních projevů infekce je vhodné aplikovat léčivé přípravky častěji, zhruba po 3-4 dnech je obvykle možné snížit frekvenci aplikace přípravků na 2x denně, po úplném vymizení příznaků je vhodné ještě několik dní provádět doléčovací kúru 1x denně večer před spaním.

21. Pročišťuje vzduch

Tea tree olej se využívá také v aromaterapii. Klidně přikapejte trošku oleje do difuzéru a odstraníte zápach v místnosti, současně i pročistíte vzduch. Tímto způsobem také bojujete proti bakteriím, virům, plísním a dalším choroboplodným zárodkům ve vašem domě či bytě.

22. Pomáhá odstranit kleště

Několik měsíců v roce velmi užitečný pomocník. Když si najdete na pokožce přisátého klíštěte , nakapejte na něj trošku tea tree oleje a nechte chvíli působit. Podle mnohých, co to vyzkoušeli, lze pak klíště snáze vytáhnout a nehrozí, že vám v pokožce zůstane hlavička , která by mohla být infekční.

23. Osvěžuje oblečení

Když půjdete nejblíže prát, přidejte do pracího prášku pár kapek tohoto oleje. Je to jednoduché a ekologické řešení, jak odstranit nepříjemné pachy, které vznikají nahromaděním bakterií v pračce.

24. Víceúčelový čistící prostředek do domácnosti

Univerzální čistící sprej, který dobře funguje na různé povrchy (pozor, ne na mramor nebo žulu, na které je příliš kyselý a mohl by je poškodit). Smíchejte dva hrníčky horké vody, půl hrníčku běžného octa a přidejte 10 kapek tea tree oleje. Promíchejte, dejte do láhve s rozprašovačem a máte ekologický, levný a účinný čistící prostředek .

25. Deodorant

Eliminujte tělesný zápach účinně a přirozeně olejem z čajovníku. Silný antibakteriální olej zničí bakterie, které způsobují zralý tělesný pach. Většina komerčních antiperspirantů obsahuje řadu toxických přísad, včetně hliníku, a fungují na principu blokování pórů, což není dobré. Použití přirozeného deodoračního přípravku vám poskytne stejné výsledky, kromě všech těch škodlivých chemikálií. Vyzkoušejte níže uvedené recepty pro bezpečnou a účinnou kontrolu tělesného pachu s olejem z čajovníku.

Na deodorant budete potřebovat: 1/4 šálku kokosového oleje, 1/4 šálku kukuřičného škrobu, 1/4 šálku sody bikarbonu, 25 – 30 kapek esenciálního oleje z čajovníku. Nechte kokosový olej rozpustit. Odstavte z tepla a přidejte ostatní složky. Nalijte do skleněné nádoby nebo do prázdného kelímku od krému a nechte několik hodin odpočívat. Aplikujte!

26. Insekticid

Proč si vybrat nešetrné odpuzovače hmyzu, které obsahují DEET, když můžete bojovat proti hmyzu pomocí bezpečných a přirozených metod. Antiparazitní vlastnosti čajovníkového oleje pomáhají zničit a odpuzovat mravence, komáry, pavouky a další.

TIP:  kontrola škůdců v domácnosti: zbavte se mravenců a jiného hmyzu pomocí stírání skříněk roztokem několika kapek oleje z čajovníku smíchaného s vodou. Případně můžete namočit bavlněné míče v oleji z čajovníku a umístit je kolem domu v oblastech, které přitahují škůdce.

TIP : repelent proti hmyzu: Pro bezpečný, přirozený sprej, do 0.5 l rozprašovací láhve přidejte 1/4 šálku rozmarýnové vody a zbytek doplňte vodou. Přidejte 15 kapek oleje z čajovníku, 10 kapek oleje z máty peprné a 10 kapek citrónového esenciálního oleje (výborný přírodní insekticid). Dobře zamíchejte. Stříkejte na oblečení před pobytem venku, abyste se ochránili před hmyzem.

Vždy pamatujte na to, že před použitím oleje Tea Tree na pokožku musíte provést  náplastový test,  abyste se ujistili, že nemáte nepříznivou reakci na olej. Zpozorujete-li jakékoli zarudnutí, podráždění nebo tvorbu vyrážek, opláchněte testované místo a nepoužívejte znovu olej Tea Tree. Olej Tea Tree se nikdy nesmí požít ani aplikovat kolem úst, neboť může být jedovatý, pokud se zkonzumuje třeba i v malém množství.

Důležité : Olej z čajovníku je při požití toxický, takže v žádném případě není určen k vnitřnímu použití

tea tree olej

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *