Blog

Léčení dermatitidy pomocí přírodních olejů

Objevila se mi pár měsíců dozadu a zhoršila se nošením roušky během první vlny pandemie. Dermatitida. Společně s lékařkou jsme ji léčili speciální mastí, která měla dermatitidu zcela vyléčit a taninovým pudrem, který měl zmírnit její projevy. Podařilo se? Ne, a proto píši článek zaměřený na přírodní oleje, které jsem s malou nadějí v duši chtěla vyzkoušet, jestli mi pomohou. Na internetu jsem si našla, že nejlepší oleje v boji proti dermatitidě jsou: mandlový, olivový, rýžový, šípkový, kokosový, meruňkový, pupalkový a Vitamin E. Internet dokáže být velkým pomocníkem. Pro testování jsem si díky radám, které jsem našla na jisté webové stránce, zvolila pupalkový a šípkový olej. Doplnila jsem je i Vitamínem E, který by neměl chybět žádné ženě s problematickou, citlivou, podrážděnou či suchou pokožkou na tváři nebo jinde na těle.

VITAMIN E

Jak jsem naznačila v úvodu , vitamín E je skutečným darem přírody, vskutku by neměl chybět mezi oblíbenou kosmetikou žádné ženy. A nejen ženy. Vitamin E nenížádný nováček</strong >. Kdo se s ním nesetkal v lékárně či drogerii, měl ho určitě už mnohokrát na talíři. Na svém těle byste jen těžko hledali partie, kde nemá vitamín E uplatnění. Vitamin Ese považuje zaúčinný antioxidant</ strong>nejen v těle, ale i na jeho povrchu – pokožce. Antioxidanty zabraňují volným radikálům v tom, aby poškozovaly buňky. Mimo jiné zlepšuje elasticitu, podporuje tvorbu nových buněk a produkci kolagenu, který pleť vyhlazuje a omlazuje. A to je důvod, proč ho ženy milují a potřebují. Pokud vám není úplně po chuti používat čistý vitamín E přímo na pleť, můžete si pár kapek kápnout do vašeho oblíbeného denního a nočního krému, či využít vitamin E jako základ pro domácí recepty přírodní kosmetiky. Dokonce, pokud vás trápí jizvy, strie, popáleniny, oděrky, pigmentové skvrny či jiné nechtěné zabarvení pokožky, přírodní vitamín E vám pomůže tyto nedostatky napravit. Stejně dobře působí na nehty a nehtovou kůžičku. Používat by se měl pravidelně, a to alespoň dvakrát denně. Ideální je použít ho večer a nechat působit během noci, případně ráno, ještě před nanesením make-upu. Nanášejte jej v jemné vrstvě, kterou důkladně rozetřete. Před použitím oleje je potřebné pleť nejprve vyčistit, respektive odlíčit. Lepších výsledků dosáhnete také masáží s použitím Vitamínu E. Pozor na užívání vitamínu E by si však měly dát těhotné a kojící ženy a lidé, kteří užívají léky na ředění krve, zda podstupují chemoterapii a radioterapii.

Vitamin E

PUPALKOVÝ OLEJ

Neměl by chybět v lékárničce lidí, kteří trpí nějakými kožními obtížemi, konkrétně ekzémem, lupénkou a atopickou dermatitidou. Dokázán je i jeho vliv eliminovat zarudnutí, drsnost a únavu pleti. To znamená, že má hojivé a protizánětlivé vlastnosti, které ocení hlavně dámy s problematickou i stárnoucí pletí. Seznamte se, pupalkový olej. Využíván hojně v přírodní kosmetice určené pro suchou, stárnoucí či atopickou pokožku . Vůně pupalkového oleje je slabá, téměř ji necítit. Jen bystrý čich dokáže ucítit lupeny pupalky na kterou jakoby dopadaly čerstvé kapky deště.V tom nejčistším složení je však příliš obtížné odhalit vůni. Parfemaci a vůni samotnou vzpomínám z důvodu, že mnoho žen si koupí pupalkový olej v domnění, že se jim vyléčí ekzém. Ne vždy však čtou složení, a tak se může stát, že jejich pleť bude v horším stavu, než byla dříve. Naštěstí, společnost BellMedi má ty nejčistší oleje, ve kterých nenajdete alkohol, ani parfemaci. Co se týče ekzému, zastoupené omega-6 nenasycené mastné kyseliny mají schopnost zmírnit jeho příznaky, tedy svědění a zarudnutí. Kromě toho tyto zdravé tuky pomáhají s hormonální rovnováhou, což je k nezaplacení i při psoriáze. A jak olej z pupalky použít? Stačí, když vetřete několik kapek do dokonale vyčištěné pleti, nebo jej přidáte do krémů či jiné kosmetiky. Kromě toho, že pupalkový olej pomáhá v boji proti dermatitidě a ekzému, pomáhá také redukovat vrásky, tmavé kruhy pod očima, stařecké skvrny, či jiné nedostatky pokožky. Můžete jej využít i jako aromaterapii (ne do lampy!), potírat si jím spánky pro psychické uklidnění, či potírat si podbřišek při menstruačních bolestech. Odzkoušeno, opravdu pomáhá.

Pupalkový olej

ŠIPKOVÝ OLEJ

Šípkový olej výrazně redukuje strie, jizvy po operacích, akné a popáleninách – zvyšuje buněčnou regeneraci, výrazně pomáhá nahradit zjizvenou tkáň normální, zdravou pletí a je účinný i na keloidní jizvy, či v boji proti dermatitidě. Šípkový olej mění samotnou strukturu pleti, ale také zlepšuje její barvu , pružnost a jas. Stejně tak zmírňuje vrásky a předčasné stárnutí pleti – vyhladí a zpevní pleť. Považuje se za jeden z nejúčinnějších olejů proti pigmentovým skvrnám a v boji proti ekzémům. V roce 1983 se konal výzkum na univerzitě v Santiagu na 180 lidech s velkými poškozeními kůže, jako výrazné jizvy po úrazech a operacích, ekzémy, jizvy po akné, hluboké vrásky, poškození UV zářením, radiací, jizvy po popáleninách, předčasné stárnutí pokožky, dermatitidy a jiná poškození kůže. V těchto testech bylo prokázáno, že šípkový olej je překvapivě účinný – výrazně redukuje jizvy, vrásky, působí proti stárnutí pleti. Významně regeneruje pokožku a navrací jí původní barvu a jas. Další významná studie byla prováděna v roce 1988 na ženách ve věku mezi 25 -35 lety. Všechny vykazovaly známky předčasného stárnutí pleti (vrásky, pigmentové skvrny, ztráta jasu apod.). Po 4 měsících každodenního používání šípkového oleje vrásky a skvrny zcela zmizely, nebo byly výrazně redukovány. Právě proto se šipkový olej stává součástí drahých protivráskových krémů a je často využíván i kosmetické a lékařské praxi. Je velmi vhodný také pro těhotné ženy a miminka. Šipkový olej se používá na vyčištěnou, jemně navlhčenou pokožku obličeje, krku a dekoltu naneste pár kapek oleje, jemně rozetřete a lehce promasírujte celou ošetřovanou oblast. Výborný je i na večerní péče o pokožku očního okolí: bříšky prstů ho jemně naneste kolem očí a lehce poklepkávejte, dokud se nevstřebá. Olejem můžete obohatit i svůj pleťový krém, do kterého po nabrání do čisté dlaně přikápnete 1-2 kapky oleje, promícháte a nanesete na obličej. POZOR, šípkový olej relativně rychle oxiduje pod vlivem UV záření, proto se jeho samostatné použití nedoporučuje během slunečních dnů (vhodnou kombinací s jinými oleji však lze dosáhnout přiměřené oxidační stability, a tedy bezproblémové denní používání).

Šipkový olej

Měli jste někdy problémy s dermatitidou? Co pomohlo vám? ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *