Blog

Proč vznikají popraskané paty?

Boj s popraskanými patami může být konečně minulostí. V tomto článku vás seznámíme s příčinami, prevencí a efektivními tipy na popraskané paty. Zjistěte, jak můžete svým nohám dopřát tu nejlepší péči.

Popraskané paty: Příčina není jen jedna

Popraskané paty jsou důsledkem několika faktorů a častokrát se prolínají. Jednou z hlavních příčin je chybějící hydratace, jelikož suchá pokožka je náchylnější k praskání.

Spouštěčem tvorby suché pokožky a prasklin na chodidlech je i nadměrné zatížení nohou, ať už z dlouhého stání nebo chůze. Když se k tomu přidá obuv, která nedostatečně podporuje kolena, může to být ještě horší.

Stárnutí pokožky také snižuje její elasticitu a schopnost udržovat vlhkost, což vede k větší náchylnosti k praskání.

V některých případech mohou být popraskané a suché paty také důsledkem zdravotních problémů, jako je diabetes, který ovlivňuje krevní oběh a kožní onemocnění, které mění strukturu a vlhkost pokožky.

Mezi další příčiny patří:

  • nedostatek vitamínů a minerálů ve stravě,
  • genetická predispozice,
  • suché a chladné počasí,
  • pobyt v přetápěných prostorách,
  • častý kontakt s chlorovanou vodou.

Jaké příznaky provázejí popraskané paty?

  • suchá a zhrublá kůže se nažloutlým nebo šedým nádechem,
  • zarudnutí a zánět kolem prasklin (signalizuje podráždění/infekci),
  • praskliny na patách mohou být bolestivé zejména při chůzi nebo stání,
  • v případě hlubokých prasklin může dojít k menšímu krvácení,
  • suchá kůže kolem prasklin může svědit,
  • pokud jsou praskliny hluboké nebo se neléčí, může dojít k infekci (zarudnutí, otok, teplota v oblasti praskliny, hnisavý výtok).

Zajímavost: Věděli jste, že chůze naboso nebo nošení otevřených bot může přispívat k vysoušení a praskání pokožky na chodidlech? Tento způsob často nenabízí dostatečnou ochranu a podporu, což vede k nadměrnému opotřebení pokožky vlivem vnějšího prostředí.

Jak řešit bolestivé popraskané paty

Na bolavé paty se doporučuje pravidelné zvlhčování a změkčování pokožky. Denně používejte hydratační krémy nebo přírodní oleje (arganový olej, nimbový olej, mandlový olej, bambucké máslo).

Upozornění: Oleje, krémy a přírodní másla se nejefektivněji vstřebávají do vlhké pokožky. Po koupeli a sprše je k tomu ideální čas a kůže lépe absorbuje hydratační a výživné složky.

TIP: Přečtěte si také článek Co pomáhá na popraskané paty?

Kromě toho doporučujeme pravidelně odstraňovat zrohovatělou kůži pomocí pemzy nebo speciálního pilníku na paty, což pomůže krémům lépe proniknout do hlubších vrstev pokožky.

Dále byste se měli vyhýbat dlouhodobému stání na tvrdém povrchu a nošení nevhodné obuvi. Je důležité nosit boty, které poskytují dostatečnou podporu klenby a mají měkkou podrážku, čímž se snižuje tlak na paty. Kromě toho můžete patám čas od času dopřát hydratační ponožky či peeling.

Trápí vás popraskané paty? Objevte naše produkty na popraskané paty. 🦶

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *