Blog

Proč se bradavice stále vracejí a jak jim předejít?

Před časem jste konečně absolvovali všechna naplánovaná ošetření u lékaře a už je to zase tady? Vracející se bradavice mají několik příčin. Čtěte dále a dozvíte se, jak snížit riziko recidivy na minimum.

Téma „bradavice“ jsme rozebírali iv našich starších článcích, určitě je nevynechejte, pokud chcete vědět, jak se jich zbavit:

Jak na bradavice? Začněme od základů

Bradavice u dětí: Jak je rozpoznat a léčit?

Papilomy a bradavice: Je mezi nimi rozdíl?

Imunitní systém a jeho boj proti bradavicím

Jak už možná víte, bradavice na těle způsobuje virus HPV, kterým podle WHO trpí až 80 procent lidí, kteří vedou intimní život. Třeba však připomenout, že ne každému se HPV projeví navenek, může být jen přenašeč.

Lidé s oslabenou imunitou mohou usnadnit viru HPV, aby se uchytil a způsobil vznik nových bradavic (dokonce i po jejich předchozím odstranění). HPV může totiž v těle přetrvávat i po odstranění bradavic a obvykle jej reaktivují různé vnější a vnitřní faktory.

Faktory, které zvyšují riziko návratu bradavic

Bradavice se mohou vracet z různých důvodů. Příčinou je často nedostatečná nebo neúplná léčba. Přestože jste poctivě chodili na dusík, nemuseli se zničit všechny kořínky bradavic, a proto se vám znovu rozšířily.

TIP: Tradiční i alternativní léčba bradavic

Ideální podmínky pro recidivu bradavic vytvářejí stres a nedostatečná hygiena, což snižuje obranyschopnost organizmu. No a v neposlední řadě je faktorem i přímý kontakt s infikovanou osobou nebo jejími osobními předměty (ručníky, obuv, holící strojek, oblečení).

Rovněž není třeba podceňovat ošetření drobných poranění na kůži. Stačí, že se škrábnete, otřete si ruce do ručníku kdesi na toaletě v restauraci a bradavice zařadí zpátečku rovnou k vám.

Co pomáhá na bradavice, aby se už nevraceli?

Zaměřte se na posílení imunitního systému, jezte hodně čerstvého ovoce, zeleniny, omezte příjem cukru a pohov byste si měli dát i od nikotinu či alkoholu. Imunitu nastartuje také plnohodnotný spánek a každodenní cvičení.

Další tipy zahrnují:

    • důkladnou léčbu: řiďte se pokyny lékaře a poctivě dodržujte celou léčbu,
    • vyhýbání se přímému kontaktu: nedotýkejte se rukou člověka s bradavicemi a také chraňte své vlastní bradavice před poraněním,
  • nepoužívání společných ručníků, sprchových houbiček a oblečení
  • dezinfekci povrchů: pravidelně dezinfikujte povrchy, se kterými přicházíte do styku (kliky, vypínače, ručníky, předložky v koupelně, vanu, sprchový kout).

TIP: Pokud se bradavice vrátí, nečekejte, až se usídlí ve větším počtu. Navštivte lékaře, který vám doporučí jinou léčbu nebo alternativu, která tentokrát zabere. Úspěch však ve velké míře stojí a padá na osobní hygieně.

Co přírodní pomáhá na bradavice?

Jako doplněk ke lékařské léčbě můžete využít pomoci z přírody. Nám se osvědčily BIO oleje s protizánětlivými, antibakteriálními a antivirovými účinky (nechtíkový olej, česnekový olej, nimbový olej, ricinový olej, tea tree olej).

Aplikace je jednoduchá – nakapejte olej na bradavici a nechte působit. Pokud se někam chystáte, místo můžete přelepit náplastí. Před prvním použitím oleje si udělejte test na alergii na malém místě kůže, abyste si neuškodili.

Potřebujete s něčím poradit? Napište nám, rádi vám pomůžeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *