Uncategorized

Papilomy a bradavice: Je mezi nimi rozdíl?

Pokud jste si všimli malých výrůstků na vaší pokožce, je možné, že se jedná o papilomy nebo bradavice. Jak rozeznat, o co jde? A jaké riziko představují tyto dva typy výrůstků?

Papilom a bradavice: Co jsou a jak se liší?

Papilomy jsou benigní (nezhoubné) nádory, které mohou vyrůst na různých částech těla včetně krku. Zapříčiňuje je lidský papilomavirus (HPV). Papilomy na krku a jiných částech těla jsou obvykle malé měkké výrůstky, které si lidé zvyknou zaměňovat s bradavicemi. 

Bradavice také způsobují některé typy HPV a nejčastěji se vyskytují na chodidlech, rukou, krku a končetinách . V porovnání s papilomy jsou obvykle tužší a mohou mít drsný povrch.  

Jak vypadají papilomy?

Tyto malé kožní výrůstky mají tělovou, narůžovělou nebo nahnědlou barvu . Tvoří je malé cévy, kůží a kolagenem. Buď se vyskytují po jednom nebo ve skupinkách na místech, kde dochází ke tření pokožky – oční víčka, slabiny, podpaží či hruď. Kromě toho se vyskytují také na sliznicích – v ústech (způsobují problémy s polykáním a řečí) nebo v močové troubě. 

Babské rady na papilomy a bradavice

Existuje mnoho alternativních způsobů , které se doporučují k odstranění kožních výrůstků. Někteří lidé doporučují použití různých přírodních prostředků, jako je jablečný ocet nebo česnek. Tito přírodní pomocníci však zcela nevoní, a tak můžete vyzkoušet alternativy v podobě těchto přírodních olejů : 

 

Co se týče tradičních přípravků pro kožní výrůstky, existují různé léčebné metody – zmrazení, vypálení, chirurgické odstranění či použití speciálních přípravků. 

Upozornění : Přírodní oleje si v žádném případě nenanášejte na citlivá místa (sliznice, okolí očí), protože si můžete ještě více uškodit. Pokud si nejste jisti, poraďte se s lékárníkem nebo lékařem. 

Pár vět na závěr

Je důležité umět rozlišovat mezi papilomy a bradavicemi , protože jejich léčba může být různá. Můžete zkusit alternativní léčbu, avšak je třeba počítat s tím, že výsledky se nedostaví tak brzy, jako při tradiční léčbě. 

Pokud nemáte desítky výrůstků, ale jen pár, můžete si pomoci přírodními preparáty a vyhnout se tak několikahodinovému sezení v čekárně. Za vyzkoušení nic nedáte. A samozřejmě u každého oleje nezapomeňte číst návod k použití . V každém případě je namístě, aby se na váš kožní problém podíval lékař. Některé druhy HPV totiž mohou vést k rozvoji rakoviny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *