Uncategorized

Rozpoznejte běžné výrůstky na kůži: Které jsou neškodné a které nebezpečné?

Výrůstky na kůži představují běžný dermatologický problém, se kterým se v různých obdobích života setká každý. Mohou mít různé formy, velikosti a příčiny. Některé výrůstky jsou víceméně jen estetická chybička, jiné mohou signalizovat rozvoj vážného onemocnění. Toto jsou ty nejběžnější.

Dermatofibromy

Jedná se o nerakovinné výrůstky , které vyžadují léčbu jen tehdy, pokud vás při dotyku bolí, svědí a jsou citlivé. Obvykle se objevují na dolních končetinách nebo na trupu , rostou pomalu a mají růžovou až hnědavou barvu. Příčinu vzniku dematofibromů není vždy možné odhalit, avšak většinou se objeví po úrazech, traumatu či štípnutí hmyzem. 

Keratoakantomy

Keratoakantom je rychle rostoucí výrůstek na kůži, který se může podobat rakovině kůže, ale většinou je neškodný. Obvykle se objevuje na místech, která zvyknete vystavovat slunci (typické jsou výrůstky na krku a obličeji)

Keratoakantom vypadá jako bulka s vyvýšeným okrajem a projevuje se rychlým růstem. Stává se, že zmizí i sám a zůstane vám po něm jen jizva, avšak v některých případech se může změnit na zhoubný. 

Pyogenní granulomy

Pyogenní granulomy jsou zcela nezhoubné bulky , které se nejčastěji objevují u dětí, těhotných žen au pacientů užívajících některé léky. Tyto léze mohou během několika týdnů poměrně rychle růst a dosáhnout velikosti půl centimetru. 

Obvykle bolí a někdy mohou krvácet. Nejlepší je nechat si je vyšetřit, aby se vyloučila závažnější onemocnění. Tyto výrůstky lze léčit au těhotných žen po porodu často spontánně vymizí.

Kožní cysty

Cysty jsou nezhoubné útvary, které snadno nahmatáte pod kůží. Obvykle obsahují tekutinu (hnis, krev). Většinou jsou neškodné, ale mohou způsobit nepohodlí nebo bolestivost, přičemž časem mohou prasknout. 

Příčinou jejich vzniku jsou zablokovány mazové žlázy nebo poranění kůže. Ačkoli mnoho kožních cyst nevyžaduje léčbu, v případě komplikací může být zapotřebí chirurgický zákrok. 

Milie

Mílie jsou malé výrůstky na kůži bílé barvy, které se často objevují na tváři, zejména kolem očí a tváří. Jsou to vlastně malé cysty naplněné keratinem . Jedná se o nezhoubný typ kožních výrůstků a nevyžadují specifickou léčbu . Vznikají, když se mrtvé kožní buňky zablokují pod povrchem kůže. Často zmizí samy , avšak z estetických důvodů se někteří lidé rozhodnou pro jejich odstranění.

Papilomy

Papilomy jsou měkké kožní výrůstky ve tvaru tenkých stonků, které jsou jakoby připnuté ke kůži. Běžně se objevují na krku , v podpaží nebo tříslech. Jejich příčinou je často infekce virem HPV . Většina papilomů je benigní a bezbolestná, ale jsou-li na místech, kde se pokožka často otírá o oblečení, mohou se podráždit. 

Seboroická keratóza

Tento kožní problém postihuje zejména starší lidi. Má vzhled hrubší kůže se šupinkami a může mít různé barvy – od světle hnědé po černou. Seboroické keratóze se někdy říká i stařecké skvrny . Nepřerůstá do rakoviny, ale jde o estetický problém , který může narušit sebevědomí.

Znamínka

Většina znamének je nezhoubná, ale pokud si všimnete změny barvy, velikosti, textury nebo tvaru, měl by se na ně co nejdříve podívat dermatolog . Tyto symptomy včetně svědění či krvácení naznačují možný vývoj melanomu – agresivního druhu rakoviny kůže. Proto si zejména po létě a období opalování nechte zkontrolovat všechna znaménka. Dermatolog vám v případě potřeby doporučí chirurgické odstranění. 

Jak odstranit výrůstky na kůži? 

Odstranění výrůstků na kůži se obvykle provádí z důvodu nepohodlí, estetiky nebo možných zdravotních komplikací. 

V závislosti na typu výrůstku a jeho poloze existuje několik metod:

  • Kryoterapie : používá se kapalný dusík ke zmrazení výrůstku, který pak odpadne po několika dnech.
  • Elektrokauterizace : vypálení výrůstku elektrickým proudem. 
  • Chirurgická excize : lékař odstraní výrůstek skalpelem. Tato metoda se často používá pro větší výrůstky, které jsou větší nebo vyžadují patologické vyšetření.
  • Laserová terapie : výrůstek se odstraní silným světlem. 
  • Topické preparáty : v některých případech může dermatolog předepsat krémy na odstranění nebo zmenšení výrůstků.

Odstranění kožních výrůstků doma: Dá se to?

Přestože mnoho lidí hledá způsoby, jak odstranit kožní výrůstky v pohodlí domova, je lepší, pokud se na ně nejprve podívá lékař a zhodnotí, zda se jedná o vážný problém. Někteří lidé si však pomáhají jablečným octem či přírodními oleji . Pokud jste i vy nadšencem BIO vychytávek, podívejte se například na čajovníkový olej , ricinový olej , oreganový olej , levandulový olej , kadidlová esence , které mohou pomoci ke zlepšení stavu vašich kožních výrůstků. Za nás mluví recenze spokojených zákazníků. 

Upozornění : Domácí metody mohou způsobit bolest, jizvy, infekci nebo dokonce nevhodným způsobem poškodit benigní výrůstek, což může spustit pozdější diagnózu. Pokud si nejste jisti povahou výrůstku (zda je benigní nebo může být rakovinový), určitě vyhledejte lékaře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *