Sezóna klíšťat je v plném proudu a tento malý návštěvník má schopnost ovlivnit nejen naši dovolenkovou náladu a radost z přírody, ale také naše zdraví. Klíšťata s sebou přinášejí riziko vážného onemocnění klíšťová encefalitida. Proto je mimořádně důležité vědět, jak se proti klíšťatům chránit a jaký přírodní repelent proti klíšťatům použít.
Přečtěte si 5 tipů, jak se chránit proti klíšťatům, jak klíště správně vybrat a jaký přírodní repelent proti klíšťatům použít.
Léto v přírodě a sezóna klíšťat
Sezóna klíšťat jsou měsíce, kdy je jejich výskyt nejvíce rozšířen. Duben, květen, červen, září a říjen jsou nejoblíbenější měsíce pro jarní, letní i podzimní turistiku, kempování nebo dovolenou na chatě a právě v tomto období je třeba se mít na pozoru před klíšťaty. Je důležité zmínit, že klíšťata jsou aktivní během celého roku, bát se jich nemusíte pouze v zimních mrazivých měsících.
Kde se klíšťata nejvíce vyskytují? Opatrní byste měli být hlavně v přírodě, v parcích, zahradách, na loukách s vysokou trávou, v lesích či u polí. Na klíštěte můžete natrefit všude tam, kde je tráva vyšší než 20 cm. Klíšťata číhají na stéblech trávy, ale také v korunách stromů. Důležitá je hlavně prevence a také znalost, jak klíště správně vybrat.
Riziko klíšťové encefalitidy
Klíšťová encefalitida je vážné infekční virové onemocnění, které se na člověka přenáší právě kousnutím infikovaným klíštětem. Ne všechny klíšťata jsou klíšťovou encefalitidou infikováni, riziko představuje pouze 10% klíšťat. Virus se na člověka přenáší přes sliny klíštěte, které vypustí po kousnutí cca do dvou hodin. Proto je velmi důležité se během procházek či pobytu v přírodě pravidelně kontrolovat a používat přírodní repelent proti klíšťatům.
Klíšťová encefalitida ohrožuje zejména centrální nervový systém, vážné formy mohou vyústit až v zánět mozku, paralýzu a dokonce až smrt. Klíšťová encefalitida se nedá vyléčit, musí se pouze překonat. Léčí se jen příznaky nemoci a to léky proti bolesti, horečce, klidem na lůžku a zvýšenou dávkou vitamínů.
Pozor: Klíšťová encefalitida ohrožuje i vaše domácí mazlíčky. Pravidelně prohlédněte i vašeho psa či kočku a zabráníte tak nejen nemoci, ale také přenosu klíšťat do domácnosti či na vás.
Jak se chránit proti klíšťatům?
- Použijte přírodní repelent proti klíšťatům. Malý a skladný přírodní repelent proti klíšťatům by měl patřit k základní výbavě každé procházky v přírodě. Pravidelně si přírodní repelent proti klíšťatům naneste na pokožku i vlasy a klíšťata vás budou obcházet.
- Zvolte vhodné oblečení. Letní měsíce lákají na krátké kalhoty a tílka, ale při výletech do přírody s hustou vegetací doporučujeme dlouhé kalhoty, dlouhé rukávy, šátky či čepici na hlavu. Ochráníte se tak nejen proti klíšťatům, ale také proti dalšímu hmyzu.
- Dejte se naočkovat. Proti klíšťové encefalitidě se můžete očkovat třemi dávkami. Imunitu také získáte po překonání onemocnění.
- Koupel a pozorné prohlédnutí celého těla. Po každém výletu si dopřejte horkou koupel a pozorně se prohlédněte. Klíšťata se dostanou ik choulostivým intimním partiím, podpaží, do vlasové pokožky či za uši.
- Okamžité vyjmutí klíštěte. Pokud objevíte zakousnutého klíštěte, nepanikařte. Poradíme vám, jak klíště svépomocí vyjmout a snížit tak riziko nákazy.
Jak vybrat klíště?
Pokud jste po výletu v přírodě objevili klíštěte, nečekejte a začněte jednat. Přestože návodů, jak vybrat klíště je mnoho – jak vybrat klíště olejem, rotace klíštěte apod., nejbezpečnější a správný způsob, jak vybrat klíště je použít dezinfekci, pinzetu a trpělivost.
- Místo kousnutí nejprve důkladně dezinfikujte dezinfekcí nebo jodovou tinkturou. Nepoužívejte alkohol.
- Použijte rukavice, abyste zabránili přenosu infekce
- Pinzetou na klíšťata (nebo obyčejnou ostrou pinzetou) uchopte klíštěte, co nejblíže místu kousnutí na kůži za jeho hlavu
- Klíště vytahujte pomalu a kolmo od kůže.
- Kleštěm můžete i jemně pokývat či pootočit – nerotujte
- Při vyjímání klíštěte nespěchejte
- Pokud si nevěříte, vyhledejte asistenci lékaře
- Po vytažení klíštěte místo kousnutí důkladně prohlédněte a odstraňte jakékoli pozůstatky
- Místo vpichu opět důkladně vydezinfikujte
Přírodní repelent jako prevence proti klíšťatům
Na jaře a v létě do přírody bez repelentu ani na krok. Na trhu je k dispozici pestré množství repelentů, repeletních krémů či gelů na chemické bázi. Ale i příroda dokáže proti klíšťatům efektivně zabojovat. Zvolte si přírodní repelent proti klíšťatům, který poskytuje účinnou ochranu vůči všemu dotěrnému hmyzu.
Přírodní repelent proti klíšťatům je vyroben čistě z přírodních ingrediencía bez použití syntetických chemikálií. Jeho tajnou zbraní je bohatý obsah esenciálních olejů s repelentním účinkem. Přírodní repelent proti klíšťatům se nanáší jednoduše rozprašovačem.
Vyzkoušejte přírodní repelent proti klíšťatům unikátní slovenské přírodní kosmetiky značky Bellmedi a i v přírodě se chraňte přírodou!