Blog

ESENCIÁLNÍ OLEJE PŘEČISTUJÍCÍ VZDUCH V DOMÁCNOSTI

esenciálne oleje prečisťujúce vzduch

Esenciální oleje u nás doma fičí téměř každý den. Nejraději máme svěží, citrusové vůně, ale líbí se nám i květinové vůně, zda vůně kadidla. Náš vzduch esenciální olej v difuzéru zvlhčí, pročistí a jako bonus je cítit vůni nejen v dané místnosti, ale v celém bytě. Některé druhy a vůně esenciálních olejů se výborně hodí k čištění vzduchu během masáží< /strong>, během meditace, relaxu, či na vdechování při obtížích s horními dýchacími cestami. Vždyť jako děti jsme se nad hrncem napařovali téměř všichni. Tentokrát je to akorát příjemnější, pokud použijete například mátu nebo eukalyptus. Poslední dny jsme dávali do difuzéru citrusovou vůni grepu, květinovou vůni geránie a svěží vůni palmarosa. O účincích zmíněných esenciálních olejů vám napíšu více v dnešním článku.

Geranium

Geranium, jinak známé také jako pelargónie či hovorově „muškát“, je kvetoucí rostlina původem z Afriky. Velmi dobře se však udomácnila iv našich podmínkách. parovodní destilací z listů ana výrobu 1kg oleje je zapotřebí 800 kg listů.

Esenciální olej Geránium poznáte podle sladké bylinné vůně podobné růži. Má sedativní až povznášející účinky a výrazně ovlivňuje nervový systém. V aroma difuzéru se používá nejen k čištění vzduchu, ale také k jeho dezinfekci, či vytvoření příjemného prostředí k relaxaci. Pomáhá uklidnit nervy a zmírnit pocity stresu. Využít jej můžete také jako přírodní repelent, který dokáže přirozeně odpuzovat otravný hmyz. Kromě toho, že vám esenciální olej Geranium pročistí a vydezinfikuje vzduch, pomůže vám i se špatnou náladou. Působí antidepresivně a má velký vliv na emoce.

Využívat esenciální olej Geránium pouze v aroma difuzéru by byla škoda. Stejně dobře poslouží a pročistí vzduch i během koupele, která se připravuje z 3-10 kapek esenciálního oleje rozpuštěného v 1dcl mléce a troše medu. Tuto směs vylijete do vany. Dopřeje se vám relax, hebká pokožka a pročištění vzduchu v koupelně, kde je to také z důvodu nadměrné vlhkosti zapotřebí.

Palmarosa

Esenciální olej Palmarosa se vyznačuje jemnou sladkou květinovou vůní s nádechem růže a citrónovým podtónem. Extrahuje se párou nebo vodní destilací z čerstvé nebo sušené trávy. Palmarosa osvěžuje a uklidňuje, snižuje nervozitu a napětí, tlumí bolesti hlavy a čistí vzduch v domácnosti. Silice palmarosy má antibakteriální, antiseptické, antivirotické účinky, a proto je z dnešní trojice esenciálních olejů tou nejvhodnější k pročištění vzduchu v domácnosti. Mimo jiné esenciální olej Palmarosa zlepšuje náladu, pomáhá zmírnit stres a depresivní nálady a má relaxační účinky.

V kosmetickém průmyslu je esenciální olej Palmarosa cenná přísada do pleťových krémů, krémů na ruce a tělových krémů díky svým hydratačním a regeneračním vlastnostem buněk doporučených pro všechny typy pleti, ale zejména pro zralou pleť se sklonem k vysychání. Palmarosu si můžete přidat do vody během koupele, nebo přetřít si s ní bříško během menstruačních bolestí (maximálně 2-3 kapky!).

Jako ostatní esenciální oleje, i esenciální olej Palmarosa byste měli skladovat na suchém a tmavém místě, ale můžete je skladovat iv chladničce. My skladujeme esenciální oleje v zásuvce komody, která se nachází v obývacím pokoji. Hned na ní míváme většinou zapnutý aroma difuzér, a tak máme esenciální oleje vždy po ruce. Nenechávejte všakesenciální oleje nikdy na slunci, protože rychle oxidují a pomalu ztrácejí své blahodárné účinky. Výsledkem oxidace může být v jistých případech itvorba zdraví škodlivých látek. Proto čerstvost a správné skladování je alfou a omegou správného používání esenciálních olejů.

palmarosa

Grapefruit

Jeden z mých nejoblíbenějších esenciálních olejů je grapefruit. Dlouho jsem nemohla jíst grepy kvůli lékům, které jsem dlouhodobě užívala. Po jejich vysazení jsem jedla grepy každý týden. Miluji jejich chuť, šťavnatost a hlavně vůni. Nechat si však doma na polovinu prořezaný grapefruit jen na to, abych z něj cítila vůni, mi přišlo nepraktické a také ekonomicky náročné. Velmi jsem proto potěšila, když jsem spatřila esenciální olej Grapefruit.

Stejně jako předchozí dva esenciální oleje, i Grapefruit dokáže pročistit a osvěžit vzduch. Grapefruit byl poprvé objeven na ostrově Barbados v Karibském moři, odkud byl odvezen do Ameriky. Jedná se o křížence jamonské odrůdy pomeranče a indonéského pomela. Roste ve shlucích, které připomíná hrozny. Je známý pro své energizující a povzbuzující aroma. Jeho páry dokonce prý pomáhají udržovat motivaci při dietách.

Esenciální olej Grapefruit doporučuji do aroma lampy/difuzéru používat zejména nyní v letním období< /strong>, jeho vůně je velmi osvěžující. Co ale nedoporučuji je aplikování přímo na pokožku. Jako všechny citrusové éterické oleje, tak i Grapefruit obsahuje látky furanokumariny, které reagují s ultrafialovým světlem. Mohou při nanesení a následném působení přímého slunce způsobit popálení nebo hyperpigmentaci (obojí zmizí do pár dní/týdnů).

Nejvýše 5-7 kapek, do koupele můžeme přibližně deset kapek. Nikdy nepoužívejte přímo na pokožku neředěné oleje – výjimkou je Levandule a Tea Tree, které lze používat přímo. Nezapomínejte držet esenciální oleje dostatečně daleko od malých dětí.

grapefruit

 

Využíváte doma esenciální oleje?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *