Blog

TIPŮ JAK SI PORADIT S BOLESTÍ HLAVY

5 TIPŮ JAK SI PORADIT S BOLESTÍ HLAVY

Říká se, že každá bolest hlavy je jiná. Má jinou intenzitu, vyzařování, či časový horizont ve kterém se maximálně projeví. Překonávat každou bolest hlavy růžovými tabletkami v domnění, že vám to pomůže, je omyl. Možná vás na jistou chvíli odbřemení od bolesti, ale problém tím určitě není vyřešen. Někdy stačí možná sklenice vody a pomůže vám spolehlivěji než pilulka od bolesti hlavy. Tělo v první řadě potřebuje dostatečný přísun vody. Navíc, pokud dlouhodobě zaslepujete bolest hlavy léky, zamlžíte její původní příčinu. Možná je vám na chvíli lepší, ale není to řešení. Základní problém se bude dále rozvíjet a prohlubovat. I proto jsem si pro vás dnes připravila článek na téma, jak si poradit s bolestí hlavy. Léky se budu snažit v tomto článku vynechat. Ty jsou až poslední volbou, pokud nic z níže zmíněného nezabere.

Bolest hlavy

Masáž na bolest hlavy

masírovat si hlavu špičkami prstů podobně, jako při mytí vlasů. Pokud máte vlasy krátké, může se pomalu v malých kruzích masírovat oblast spánků a čelo kartáčem z přírodních štětin. Stejně účinná by měla být masáž rukou, masírování akupresurního bodu San Yin Jiao, masírování u kořene nosu. Spolehlivá je také masáž ramen a spánkové oblasti. Nejdůležitější při jakékoli masáži, která by vás měla zbavit bolesti hlavy, je být ve správné poloze a uvolnit se. Masáž vám zabere od třiceti vteřin do jedné minuty. Masírujte jemně a pomalu. Bolest by měla zmizet do pěti až deseti minut.

Odložit telefon, vypnout televizi

Jedna z nejlepších věcí, co můžete udělat (nejen, když vás bolí hlava), je odložit mobilní telefon a vypnout televizi. Užívat si přítomný moment a nekontrolovat nonstop sociální sítě. Až tak moc se toho za těch pár hodin nezmění, to mi můžete věřit. Tento tip a zároveň doporučení píši z vlastní zkušenosti. Občas mám dny, kdy ráno vstanu a první, co udělám je, že chytím do rukou telefon. Kromě toho, že se ráno dá strávit produktivněji a sociální média používaná většinou na mobilních zařízeních jsou velkým zabijákem času, tato aktivita vám zaručeně dříve či později přivodí bolest hlavy. Zvykla jsem si naštěstí vstát na budík, odložit telefon, udělat si ranní rutinu, a teprve tak chytit do ruky telefon. Jak jsem však vzpomínala, pokud mám nabitý den od rána a první, čeho se chytám je telefon, večer se dostaví bolest hlavy. Totéž platí o televizí. Všeho je třeba s mírou, nakolik všeho hodně škodí, jak se říká.

Přírodní oleje pro natírání spánkové oblasti

Mnozí odborníci se shodují, že potírání spánků levandulovým olejem může mít stejně dobrý účinek jako pilulka proti bolesti. Rozvoňte si obydlí olejem, který na vás příjemně působí. Při bolestech hlavy vám udělá dobře eukalyptový olej, ale vhodný je i hřebíčkový olej. Hřebíčkový olej se extrahuje (získává) ze sušených pupenů hřebíčku. Barva hřebíčkového oleje se pohybuje od světle žluté až po zlatohnědou. Má kořeněnou vůni podobnou hřebíčkem. Hřebíček byl hojně využíván starověkými indickými a čínskými civilizacemi a do ostatních částí světa včetně Evropy se rozšířil během 7. a 8. století. Dodnes se hřebíček užívá v některých indických a čínských pokrmech. Je bohatý na fenylpropanoidy odvozené z rostlin, přičemž hlavní sloučeninou je eugenol. Další bioaktivní sloučeniny zahrnují tymol, karvarol a cinnamaldehyd.

Levanduľa

 

Zkontrolujte si výrobky v domácnosti

A tím myslím zejména čisticí prostředky, svíčky, kosmetiku , zda voňavky. Čistící prostředky obsahují mnoho škodlivých látek, které vám při neopatrném nakládání s nimi mohou poškodit nejen pokožku a čichové smysly, ale i narušit kvalitu spánku či způsobit bolest hlavy. Rovněž jsou na tom svíčky, kosmetika či voňavky. Téměř v každé domácnosti se najde milovník či milovnice svíček, kosmetiky a voňavek. Vždy si však přečtěte pozorně, co se píše na obalu a stejně to, jaké je složení. Namísto parafínových svíček dejte přednost svíčkám ze sójového vosku z ekologického zdroje. Kosmetiku kupujte rozumně, nejlépe s přírodním složením. Voňavky jsou kapitola sama o sobě, ale navrhuji vyzkoušet na týden – dva přestat používat voňavku, abyste mohli spolehlivě vyloučit tuto variantu ze které by vás mohla bolet hlava.

Dbejte na dostatečný přísun pitné vody

Zní to jako klišé, ale ze všech rad je tato jednoznačně nejdůležitější. Pomůže vám už jako prevence. Pokud člověk vypije denně dostatek pitné, nejlépe čisté vody, má menší šanci, že ho přepadne bolest hlavy. Samozřejmě, pokud se jedná o neurologické problémy, voda na to bude krátká. Pokud se však jedná o klasickou bolest hlavy, kterou čas od času pociťujeme všichni, voda je tím prvním, po čem obvykle sáhneme. Do pitného režimu se nepočítají slazené či bublinkové nápoje, ani smoothies či káva. Pitný režim je nejlépe dodržovat čistou vodou, například s citrónem as mátou, pokud vám samotná čistá voda nechutná. Kromě čisté vody můžete pitný režim během dne doplňovat neslazenými bylinnými čaji nebo neperlivými minerálními vodami.

Máte problémy s bolestí hlavy? Jak je řešíte vy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *