Blog

Atopický ekzém. Co je to a jak vypadá?

4 oleje na atopicky ekzem v hnedych flaskach Bellmedi

V současnosti trpí atopickým ekzémem kolem 17 % populace. Nejde o nic infekčního, nakažlivého, ani přenosného, ale atopický ekzém zvykne lidem pořádně znepříjemnit život. Nejčastěji se projevuje jako ekzém na rukou a ekzém na tváři. Podíváme se, co patří k příčinám jeho vzniku a jak se ho dá zbavit, případně zmírnit jeho projevy.

Co je atopický ekzém a jak vzniká?

Atopický ekzém je sice do jisté míry geneticky podmíněné a chronické zánětlivé onemocnění kůže, ale ani pokud máte na něj predispozice, není jisté, že ho dostanete. Obvykle je potřeba k jeho nastartování spouštěč a ten je nejčastěji alergická reakce. Na ekzém často trpí lidé, kteří mají i jiné onemocnění, například alergii, astma nebo zánět očních spojivek.

Jak vypadá atopický ekzém? Ne každá alergická reakce totiž ekzémem je. Jedná se o velmi suché plochy pokožky, které jsou charakteristické zčervenáním. Taková pokožka může svědit, ale může být i bolestivá, puká a může krvácet.

Atopický ekzém ovlivňuje i psychiku

Otevřeně se mluví o tom, že atopický ekzém není jen problémem kůže. Jelikož se často vyskytuje na viditelných místech, hlavně u dětí, má dopad i na jejich psychiku. Děti se za ekzém stydí, druhé je pro kožní onemocnění, nechtějí přijmout mezi sebe. Přitom léčba atopického ekzému není jednoduchá. Pomoci však může nastavení správné stravy i správná péče o pokožku.

Vyřaďte problemové potraviny

U alergiků způsobují ekzémy právě potraviny, jejichž vyloučení může přinést úlevu. Obvykle jedná se o křížení alergií s potravinami. Nejčastěji umí spustit atopický ekzém vajíčka a kravské mléko, ale i další potraviny jako mrkev, rajčata jablka a jiné . Je třeba vysledovat, po konzumaci kterých potravin se ekzém objeví nebo zesílí. Ty je třeba z jídelníčku co nejdříve vyřadit.

Co ještě pomáhá při atopickém ekzému?

Kromě změny jídelníčku je vhodné eliminovat přítomnost pylu dřevin, srsti zvířat, ale problémem jsou často i mnohé čistící prostředky či aviváže. Důležité je udržovat vlhkost vzduchu v rozmezí 40 – 60 %. Vyhnout se třeba horké vodě a dbát na lehké, vzdušné a bavlněné oblečení.

Ošetření i z venku

Na trhu je několik krémů a léčiv, které pomáhají zmírnit atopický ekzém. Důležité je řešit hydrataci pokožky i snižovat zarudnutí a svědění. Řešení nám však kromě farmaceutických firem nabízí také sama příroda. Nejlepší výsledky při atopickém ekzému mají u dětí Mandlový, Jojobový a Baobabový olej. Pokud trpí atopickým ekzémem dospělí, nejvhodnější kúrou je pro ně Ostropestřový olej a olej z Aloe vera. Pokud je ekzém již v pokročilejším stádiu, stále je zde naděje na vyléčení a zde se doporučuje Nimbový olej a Arganový olej, který je jedničkou při léčbě atopického ekzému.

> Aloe vera olej Bellmedi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *