Blog

Esenciální olej z čajovníku na kůži: dokáže bojovat s mykózou?

Čajovníkový olej je známý svými blahodárnými účinky na pokožku již stovky let. Má mnoho léčebných účinků. Díky svým antibakteriálním účinkům je nejčastěji spojován s přírodní léčbou akné. Kromě toho má také protiplísňové účinky.

Co je tea tree olej?

Esenciální olej z čajovníku se získává z listů Melaleuca alternifolia, malého stromu pocházejícího z Austrálie. Sílu této rostliny znali již původní obyvatelé Austrálie. Používali ji ke zmírnění kašle, nachlazení a také na pleť.

Dnes je tea tree olej běžně dostupný jako 100% neředěný nebo čistý olej. Na trhu se setkáte také s jeho zředěnou formou v přípravcích na pleť. Jeho síla spočívá ve sloučeninách, které dokáží bojovat proti bakteriím, virům a plísním. Příkladem je terpinen-4-ol, který stimuluje bílé krvinky, jež bojují proti mikrobům.

Čajovníkový olej – účinky

V našem dřívějším článku jsme se zabývali účinky tea tree oleje. Pojďme se k němu na chvíli vrátit a podívat se, s čím vším vám může pomoci:

  • ošetření pleti se sklonem k akné,
  • ošetření řezných ran a infekcí,
  • odstranění lupů,
  • dezinfekce rukou,
  • pomoc po bodnutí hmyzem,
  • zklidnění příznaků lupénky,
  • infekce dutin, rýmy a bolesti v krku,
  • deodorant,
  • zesvětlení jizev.

Tea tree olej – použití při kožních a nehtových mykózách

Plísňové infekce nehtů jsou poměrně časté. Stačí návštěva bazénu bez žabek a už ji máte. Přestože plíseň sama o sobě není nebezpečná, je nevzhledná. Na trhu najdete řadu léků na mykózu nehtů, ale existují i přirozenější způsoby, jak se jí zbavit.

Bylo prokázáno, že čajovníkový olej pomáhá zbavit se plísně nehtů, pokud je aplikován samostatně nebo v kombinaci s jinými prostředky. Jedna kontrolovaná studie zkoumala účinky tea tree oleje a antimykotika po dobu 6 měsíců. Na jejím konci se u 60 % osob v obou skupinách mykóza zmírnila nebo zcela zmizela.

Jak bezpečně aplikovat čajovníkový olej

Před aplikací jakéhokoli esenciálního oleje na pokožku byste měli provést kontrolu pokožky, abyste se ujistili, že vaše pokožka není po aplikaci podrážděná. Pokud je vše v pořádku, naneste několik kapek tea tree oleje přímo na postižený nehet. Ihned po aplikaci si umyjte ruce, aby se plíseň nerozšířila na další nehty nebo nehty.

Pokud jde o použití tea tree oleje na celá chodidla, doporučujeme provádět dezinfekční koupele, a to i 3x týdně. Do kbelíku s teplou vodou přidejte asi polévkovou lžíci kokosového oleje, několik kapek tea tree oleje a nohy v této lázni namočte na 20 minut.

Před péčí o nehty a chodidla vždy dezinfikujte všechny nůžky, střihací strojky a další nástroje, které používáte při domácí pedikúře. Myslete také na čistý ručník, který po použití umyjte. Nohy s mykózou udržujte vždy v suchu a dávejte pozor, abyste během dne nenosili mokré ponožky. Právě vlhkost udržuje plíseň při životě.

Poznámka: Mějte na paměti, že zbavit se mykózy nehtů na nohou může trvat delší dobu, proto je při používání čaje důležitá pravidelnost a trpělivost. Po nějaké době byste měli vidět výsledky.

Jak je to s tea tree olejem na bradavice a kožní výrůstky?

Zdá se, že používání tea tree oleje nemá konce. Tea tree olej na papilomy, bradavice, ekzémy a další kožní onemocnění vám rádi podrobněji rozebereme v našich dalších článcích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *