Seborea a psoriáza jsou kožní onemocnění, která se mohou na první pohled projevovat velmi podobně, ale jejich správné rozlišení je klíčem k účinné léčbě. Jaké jsou příznaky seborei a psoriázy a jak si ulevit pomocí domácí léčby?
Seborea a psoriáza: Jak je rozlišit?
Seborea (seboroická dermatitida):
- Seborea je: neinfekční kožní zánětlivé onemocnění způsobené nadměrnou tvorbou kožního mazu a přemnožením kvasinek.
- Projevy: červená ložiska na kůži s bílými nebo žlutými mastnými šupinkami, která lze jen velmi těžko odstranit.
- Výskyt: místa bohatá na mazové žlázy, jako obličej (nosovoústní rýhy, ušní záhyby, obočí, okraje víček, oblast vousů), vlasová pokožka a trup.
- Příznaky: svědění a pálení, které se zhoršují v zimních měsících.
- Spouštěči mohou být: stres, hormonální změny, špatný životní styl, oslabená imunita a nedostatek vitamínů.
Psoriáza (lupénka):
- Psoriáza je: neinfekční autoimunitní dermatologické onemocnění, při kterém se kožní buňky množí desetkrát rychleji než normálně.
- Projevy: růžovočervené fleky s hrubými, suchými šupinami, které se snadno odlupují.
- Výskyt: lokty, kolena, břicho, záda a vlasová pokožka.
- Příznaky: svědění, bolest, tvorba ranek a možnost krvácení či zánětu při škrábání.
- Spouštěči mohou být: stres, infekce, poranění pokožky, špatný životní styl.
TIP: Co jste o psoriáze možná nevěděli nebo 6 faktů, které vás seznámí s psoriázou
Koho nejčastěji postihuje seborea?
Seborea postihuje přibližně 1 až 3 % světové populace, přičemž ve větší míře jí trpí muži, a to kvůli vyšší hladině testosteronu. Nejčastěji se seborea objevuje u dětí, a to v kojeneckém věku a zvykne vymizet do prvního roku života, případně do předškolního věku, také je typická v pubertě. Projevuje se mastnými těžko odstranitelnými nažloutlými šupinkami nebo strupy, které se objevují na vlasové pokožce, v obočí, za ušima, na čele, pod pažemi, na krku či v záhybech v plenkové oblasti.
U dospělých jedinců se seborea vyskytuje na pokožce těla i na vlasové pokožce, nejčastěji na místech, bohatých na mazové žlázy – v oblasti nosu, očních víček, obočí či uší, v podpaží, na hrudi a také mezi lopatkami. Na zarudlé svědící pokožce hlavy se objevují mastné lupy, přiléhající k hlavě jen mírně nebo vůbec.
Koho nejčastěji postihuje psoriáza?
Onemocnění postihuje jak ženy, tak muže, objevit se může v jakémkoli věku, ale nejčastěji se projevuje u dětí do 15 let au dospělých mezi 20. a 40. rokem života. Projevuje se v závislosti na druhu psoriázy, kterých je několik.
TIP: Psoriáza. Co to je a jak zmírnit její příznaky přírodními oleji
Domácí léčba a každodenní rutina
Neléčená kožní onemocnění mohou snižovat kvalitu života, ale správná péče pomáhá minimalizovat jejich projevy. Omezte spouštěče jako škrábání a vyhněte se agresivním kosmetickým přípravkům. Sáhněte po kosmetice bez parfemace a alkoholu, s jemným a nedráždivým složením. K pokožce se chovejte s citem, utírejte ji jemně, netřete ručníkem, sušte ji jen jemným přikládáním. Dbejte na zdravý životní styl – vyhýbejte se mastným a kořeněným jídlům, cukru, alkoholu, kouření, doplňujte vitamíny a minerály, vyhýbejte se stresu a dopřejte si pravidelný spánek a relax.
Léčbu a kvalitu života mohou značně podpořit také přírodní produkty, například naše BIO oleje Bellmedi, obsahující ty nejcennější a nejúčinnější látky v koncentrované podobě. Suchou pokožku a postižená místa je třeba ošetřovat, hydratovat a několikrát denně potírat.
Přírodní oleje, které mohou minimalizovat projevy
- Nimbový olej – hydratuje mimořádně suchou a popraskanou pleť, zklidňuje podrážděnou pokožku a ulevuje projevům silné psoriázy
- Baobabový olej – zklidňuje podrážděnou pokožku a zmírňuje příznaky kožních onemocnění, hydratuje mimořádně vysušenou pokožku těla i vlasů
- Ostropestřkový olej – je vhodný k ošetření pokožky, trpící kožními obtížemi, i pro suchou svědivou pokožku hlavy, také pro prevenci zánětlivých projevů
- Konopný olej – ideální pro redukci projevů psoriázy i seborei díky zklidňujícím, protizánětlivým a promašťujícím schopnostem
TIP: Cesta ke zdravé pokožce hlavy pomocí přírodní kosmetiky
Kdy je čas navštívit lékaře
Pokud vaše pokožka vykazuje příznaky onemocnění a nejste si jisti diagnózou, nebo domácí léčba nepomáhá, je vhodné navštívit odborníka. Lékař stanoví diagnózu, zda se jedná o seboreu, psoriázu nebo jiné onemocnění, a navrhne léčbu. Vyhledejte lékaře i při zhoršujících se symptomech, jako je intenzivní svědění, bolest, zánět, nebo když se onemocnění šíří na další části těla. Pokud onemocnění negativně ovlivňuje váš život, fyzicky i psychicky, návštěva lékaře je také na místě.
Závěr
Péče o extrémně citlivou a problematickou pokožku vyžaduje správnou identifikaci symptomů a odpovídající léčbu. Pochopení rozdílů mezi seboreou a psoriázou je klíčové pro efektivní péči. Pravidelná domácí rutina s využitím přírodních olejů může významně přispět k úlevě od symptomů a celkovému zdraví pokožky. Investice do zdraví vaší pokožky je investicí do celkové pohody.