Blog

VÝZNAM ESENCIÁLNÍCH OLEJŮ

VÝZNAM ESENCIÁLNYCH OLEJOV

Odkdy si pamatuji, co mi paměť sahá, využívaly se u nás doma esenciální oleje. Ne všichni měli samozřejmě aroma lampu, to je spíše výdobytkem nového století, kdy se rozmohly aroma lampy téměř do každé domácnosti. Měli jsme klasický keramický svícen s malým talířem nahoře, kde se kapal čistý nebo vodou zředěný esenciální olej. Na vůně, které měla v oblibě moje máma si nevzpomínám, ale vím, že jsme čajové svíčky pálili každý den. Vůně esenciálních olejů se uvolňovala a všechno bylo v harmonii. Krásné vzpomínky. Na úvod se ovšem patří napsat i pár faktů o tom, co to ty esenciální oleje jsou. Esenciální oleje jsou přírodní aromatické složky, nacházející se v rostlinách, v jejich květech, semenech, listech, stoncích, kořenech a plodech. Většinou jsou esenciální oleje silné a krásně vonící, ale umíme sehnat i esenciální oleje s jemnější vůní. Oleje působí nejen na smysly člověka, ale uklidňujícím způsobem mohou zapůsobit i na naše emoce a náladu. Využití esenciálních olejů je tak dalekosáhlé, jaký je význam esenciálních olejů v rostlinách. Esenciální oleje chrání rostlinu před škůdci, bakteriemi, viry a plísněmi. Tentýž účinek mohou přinést i lidem a zvířatům. Klíčem k tomu je vysoká koncentrace. Esenciální oleje se používaly k podpoře zdraví po celou dobu zdokumentované historie. Většina účinných látek se v medicíně objevila právě v přírodě a v rostlinách. Uzdravující účinky esenciálních olejů byly znovu objeveny v roce 1937 francouzským chemikem, Rene-Marice Gattefosse.

BellMedi esenciální oleje

Kadidlo

V dávných dobách se kadidlo cenilo více než zlato . Věřilo se, že dokáže vyléčit téměř všechny neduhy. Dodnes se na Středním Východě považuje za posvátný olej používaný při obětních obřadech. Pomáhá soustředit energii, omezit rozptýlení a zlepšit koncentraci. Mírní hyperaktivitu, netrpělivost, podrážděnost a neklid. Má hluboké psychologické a duchovní benefity, již dávno uznávané v náboženských a duchovních tradicích po celém světě. Je ideální pomůckou pro meditaci, rozjímání a modlitbu, zanechání mentální nesoustředěnosti a uklidnění mysli. Pomůže nechat minulost v minulosti a vytvoří prostředí, ve kterém sídlí optimismus a očekávání svobody soustředit se na současné úspěchy, které umožňují mír a sebepřijetí. Má hlubokou, nádhernou a meditativní aroma. Má vysoký obsah uklidňující organické sloučeniny β-elemene, která zvyšuje celkový komfort v našich tělech a kloubech. Esenciální olej kadidlo je získáván z pryskyřice, která je označována jako „Tekuté perly ze stromu života“. Tato olejová pryskyřice funguje jako ochranná a obranná podpora pro strom, a ve formě esenciálního oleje nám dodává tyto vzácné benefity. Olej má pryskyřičné, bohaté aroma a může pomoci při uklidnění plic a emocí. Pomáhá neutralizovat mikroby, snižuje ztrátu vlhkosti, stimuluje imunitní systém a průdušky. Na náš nervový systém má povznášející účinek, zlepšuje náladu, snižuje úzkost a stres. Podporuje spánek a vytváří pocity euforie. Obecně je netoxický a nedráždivý, ale vždy nejprve otestujte malé množství (1-2 kapky do aroma difuzéru) kvůli citlivosti nebo alergické reakci. Pozor je třeba dát, pokud jste těhotná nebo v péči lékaře. O vdechování kadidlového oleje se poraďte s lékařem.

Kadidlo - esenciální olej

Mátový esenciální olej

Vůni máty jsem od malé holčičky vnímala jako vůni „dospěláků.“ Zubní pasta perlička nikdy nevoněla jako máta, za to zubní pasty pro dospělé téměř vždy. Když se dnes přenesu do doby, kdy jsem byla holčička, mátu jsem cítila kromě zubních past i v ústních vodách, které jsem jako dítě nemohla používat. Později jsem mátu vždy zpozorovala v čokoládách a dezertech, ale iv nápojích pro dospělé. Dnes už vím, že ten nápoj pro dospělé má svůj název. Mojito. Až se mi sbíhají slínky. Dodnes si pamatuji na svoji první mátovou pastu. Cítila jsem se tak dospělo. O prvním mojitě a dospělosti ale raději pomlčím. Vůně máty a výrobků, které mátu obsahují, byla pro mě od mala dospělácká a téměř nedosažitelná. Doslova, nedotáhla jsem bez stolečku na zubní pasty nacházející se na umyvadle. Přišly však dny, kdy maminka začala kupovat mátové esenciální oleje do lampy s talířkem na vrchu, kde je kapala. Slast, to byl můj pocit. Mátový olej dodává tělu energii, osvěží mysl a pomůže vám se soustředěním na důležité úkoly, které vás během dne čekají. Nejraději proto využívám mátový olej dopoledne. Probere mě, pročistí vzduch v obýváku a posílí můj vnitřek. Ráno často vstávám se ucpaným nosem, protože jsem alergička. Mátový olej mi pomáhá uvolnit ucpaný nos a při úmyslném a řádném vdechování pročistí dutiny, abych mohla opět dýchat bez omezení. Je vhodný nejen pro alergiky, ale i pro astmatiky či děti. Někteří ho často přidávají i do praní, aby provoněl prádlo. Při kosmetickém použití uzavírá póry na pokožce, čímž zabraňuje jejich následnému ucpávání. Tradičně se používá spolu s kokosovým olejem k regeneraci pokožky spálené od slunce. Po přidání do vlasového šamponu působí proti lupům.

Máta - esenciální olej

Eukalyptový esenciální olej

Pokud vám chutnají eukalyptové bonbóny v zeleném obalu a milujete jejich vůni, čistý eukalyptový olej od BellMedi by byl pro vás to nejlepší volbou. Po otevření a prvním přičichnutí hned ucítíte pronikavou, svěží a zároveň ostrou vůni kafru, která je snadno rozpoznatelná. Eukalyptový olej se získává z listů eukalyptu , což je stálezelený mohutný strom, jehož domovinou je zejména Austrálie. Tento esenciální olej má přitom v rámci aroma terapie široké uplatnění. Charakteristický je svými antibakteriálními, antivirovými i proti plísňovými účinky. Může být užitečným pomocníkem při léčbě mnoha onemocnění a zdravotních problémů, například i potíží s dýchacím ústrojím. Pomáhá při bolesti v krku a svalech, kašli, ucpaných dutinách, zápachu z úst a zánětu ústní dutiny, zda při akné a některých kožních ranách. Používat doporučuji inhalací, kdy použijete 15 až 20 kapek do jednoho litru horké vody k napařování nebo do inhalačního přístroje. Inhalovat byste měli optimálně dvakrát denně 10 až 12 minut. Do aroma lampy a koupele 1 až 2 kapky.

Eukalypt - esenciální olej

Jaké vůně esenciálních olejů máte rádi? ?

Pro BellMedi napsala

[/vc_row ]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *