I vy si z práce každodenně přinášíte nepříjemnou bolest v chodidlech? Nebo vás trápí nadměrná únava nohou po sportování? V každém případě byste měli zkusit jednoduché cviky, které se nejen postarají o zmírnění bolesti a uvolnění svalů, ale zaručeně dopomohou i k celkové psychické pohodě.
Cvičení a popraskané paty
Popraskané paty mohou být důsledkem dlouhodobého vyvíjení nadměrného tlaku na chodidla, ale rovněž si praskání můžete přivodit nesprávným výběrem obuvi nebo i monotónní obuví. Měli byste tak v tomto směru věnovat pozornost nejen střídání různých typů obuvi, ale zaměřit se také na příčiny zatížení chodidel. Relaxační metody a rituály, se kterými dokážete citelně bojovat proti unaveným nohám zároveň snižují pravděpodobnost, že vaše pracovní nasazení vám způsobí popraskané paty. Jak bojovat s popraskanými patami? Jednoznačná odpověď je hydratace! Pro hydrataci vašich chodidel můžete sáhnout i po přírodních produktech: ideální volbou jsou přírodní oleje:
TIP: Proč vznikají popraskané paty?
Vyložte si nohy
Může to znít až příliš jednoduše, ale takové obyčejné vyložení nohou výrazně prospívá k regulaci průtoku krve v nohou, což oceníte zvláště pokud jste se celý den ani nezastavili. Pokud jste vkusu na nohou, tak vašim bolavým a ztuhlým nohám pravděpodobně chybí správné prokrvení. Lehnout si můžete na pohovku, postel nebo i na zem a nohy si vyložte do výšky nad úroveň srdce, jen tak zajistíte účinné prokrvení nohou. V této poloze se doporučuje setrvat minimálně 15 minut. Pokud jsou vaše nohy vystavovány zátěži pravidelně, například jako nezbytná součást vašeho zaměstnání, tento nenáročný cvik by se měl stát vaší denní rutinou po příchodu z práce.
Míček i ručník
Pokud vás trápí plochá chodidla, bolesti klenby či prstů na nohou, doporučujeme pro provedení následujících cviků pořídit obyčejný tenisový míček a ledajaký ručník, utěrku či šátek. První cvik s tenisovým míčkem je prioritně určen k léčbě problematické klenby. Spodní část chodidla položte na tenisový míček tak, aby vyplňovala klenbu as přiměřeným tlakem jej koulejte po podlaze. Podle míry bolesti můžete zvyšovat nebo snižovat vynaložený tlak. Nezapomeňte nohy vystřídat přibližně po dvou minutách.
Druhý cvik spočívá v na pohled velmi lehce zvládnutelném cviku, který však ze začátku dokáže potrápit. Spodní část chodidla nejprve položte na ručník nebo jakoukoli jinou textilii a pokrčte prsty natolik, abyste jimi dokázali uchopit ručník a následně jej střídavě přitahujte k sobě, uvolněte prsty a opět uchopte. O něco větší úsilí je třeba vyvinout, pokud se snažíte ručník zvednout do vzduchu, což je jeden z nejtypičtějších cviků pro zlepšení stavu klenby.
Relaxační koupel
Po těžkém dni padne téměř každému vhod uklidňující koupel a ideálně i ve spojení s relaxačními vůněmi. Samozřejmě ani nohy nejsou výjimka, proto pokud máte tu možnost, nechte svá chodidla odpočívat v teplé vodě alespoň 10 minut. Nejideálnější možností je solná koupel s přidáním několika kapek esenciálních olejů. Osvědčenou volbou zůstává Epsomská sůl, která má navíc i omlazovací účinek pro pokožku. Speciálně na oteklé nohy si můžete vybrat z více přírodních olejů, jako rozmarýnový, různé citrusové varianty (citronová tráva, mandarinkový olej, sladký pomeranč..), levandulový olej se zklidněním chodidel i mysli nebo se vyplatí vyzkoušet i bylinkové oleje z máty či medunky s protizánětlivými účinky.
Domácí pláž
Možná vás to překvapí, ale procházka po písečné pláži naboso má vskutku blahodárné účinky na zdraví vašich chodidel. Samozřejmě, že doma je zapotřebí hledat adekvátní alternativy, přičemž vám postačí opravdu malé množství jemného písku. V letním období si to můžete namířit i na plážové volejbalové hřiště a vaše chodidla tak posílíte mnohem víc, než kdybyste stejný výkon podali na tvrdé ploše. Ověřeně se totiž vaše chodidla unaví rychleji při chůzi po písku než na běžné asfaltové ploše, proto i rychleji docílíte silnější chodidla a především lýtka.
První pomocí pro unavená chodidla je vytoužený odpočinek, ať už si zvolíte koupel s přírodními oleji, nebo si jen tak vyložíte nohy. Nezapomínejte na pravidelnost, a tedy každodenními rituály docílíte nejen uvolněnějších nohou, ale i mysli, proto věnujte pár minut cvičení a předejděte popraskaným patám a zmírněte i svou psychickou zátěž.